Pasaporta e Japonisë me e fuqishmja në botë, e Maqedonisë në vendin e 42-të

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2022

Japonia ende e ka pasaportën më të fuqishme në botë. Sipas indeksit për pasaporta “Henli”, pasaporta e Maqedonisë së Veriut është në vendin e 42-të.

Indeksi i pasaportës më të fuqishme, caktohet sipas asaj sa shtete qytetarët e një vendi mund të vizitojnë pa viza, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Kur bëhet fjalë për Japoninë, e cila me vite është në vendin e parë, qytetarët e saj mund të udhëtojnë pa viza në 192 shtete të botës.

Japonia e ndanë vendin e parë me Singaporin, i cili në vitin 2018 ishte në vendin e dytë.

Pasaportat e Gjermanisë dhe e Koresë së Jugut janë në vendin e dytë, ndërsa në vendin e tretë janë pasaportat e Finlandës, Italisë, Luksemburgut dhe Spanjës, qytetarët e të cilëve mund të udhëtojnë në 189 vende.

Pasaporta e Serbisë është në vendin e 36-të me mundësi udhëtimi në 135 shtete. Maqedonia e Veriut është në vendin e 42-të, shtetasit e të cilës pa viza mund të udhëtojnë në 125 shtete.

Qytetarët e Malit të Zi me pasaportë, e cila renditet e 43-ta, mund të udhëtojnë në 123 shtete pa vizë.

Pasaporta e Bosnje dhe Hercegovinës (BeH) është në vendin e 47-të (117), e Shqipërisë në vendin e 49-të (114).

Qytetarët e Afganistanit, Irakut, Sirisë, Pakistanit, Jemenit dhe Somalisë kanë pasaportat më të dobëta, qytetarët e të cilëve mund të udhëtojnë në rreth 30 vende pa viza.

TË FUNDIT
16 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
1 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
4 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Zjarr në departamentin e grave në Idrizovë, katër punonjëse kanë përfunduar në Toksikologji
9 orë
Memetit iu caktuan masa kujdesi, deklaroi që nuk ka biseduar me gjykatësin që u kap në flagrancë duke marrë mito
1 ditë
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
4 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat
1 ditë
QMK: Rekomandojmë që mos të pihet ujë në rajonin e Kumanovës
13 orë
Babai dhe dy djemtë e tij të plagosur në Pejë, publikohen emrat e tyre
1 ditë
Dogana e Maqedonisë sekuestron 1.7 tonë medikamente të dëmshme për shëndetin e qytetarëve
9 orë
A do ta vazhdojë rrugëtimin politik në LSDM? Bytyqi: Takohem me të gjitha palët e arenës politike

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

INFO

NA NDIQ