Pasoja për një rus që shkroi “Jo luftës” në dëborë

INA
INA

30/11/2023

Një gjykatë ruse dënoi një burrë me 10 ditë burg pasi kishte shkruar “Jo luftës” në dëborë në hyrje të sheshit të akullit në Parkun Gorky të Moskës.

Sipas dokumenteve të gjykatës, ngjarja ka ndodhur më 23 nëntor dhe burri i quajtur Dmitry Fyodorov është dënuar të nesërmen pasi policia e ka marrë në paraburgim.

Policia vendosi se akti i tij mund të konsiderohet si një vepër civile sipas ligjit, i cili synon këdo që mendohet se ka vepruar publikisht për të diskredituar forcat e armatosura ruse, një krim, i cili në rastin e tij dënohej me gjobë.

Ligjet e reja për të goditur disidencën erdhën menjëherë pasi Presidenti rus Vladimir Putin dërgoi dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë në shkurt 2022 në një “operacion special ushtarak”.

Për ata që kundërshtojnë luftën e Rusisë në Ukrainë, të folurit në publik që atëherë është bërë i rrezikshëm dhe kritikët thonë se rreth 20,000 njerëz janë arrestuar dhe më shumë se 800 çështje penale janë hapur.

Dënim për Fyodorov

Fyodorov, i cili pranoi në gjykatë se kishte shkruar mesazhin kundër luftës, iu dha dhjetë ditë burg për mosbindje ndaj policisë dhe gjoja refuzim për të shkuar në një stacion policie, të cilën ai e mohoi, sipas dokumenteve të gjykatës.

Ai u gjobit gjithashtu me një shumë të pazbuluar parash – me sa duket për shkrimin “Jo luftës” – sipas raporteve të mediave ruse, megjithëse kjo nuk përmendej në dokumentet e gjykatës të postuara në internet.

Autoritetet thonë se nevojitet unitet maksimal në një kohë kur Rusia është e bllokuar në atë që Putini – i cili pritet të kërkojë një mandat tjetër gjashtëvjeçar vitin e ardhshëm – e ka përshkruar si një “betejë ekzistenciale me Perëndimin”.

Kritikët akuzojnë autoritetet për burgosje dhe ndëshkim brutal të atyre që i kundërshtojnë.

Në fillim të këtij muaji, një gjykatë në Shën Petersburg dënoi një artiste që zëvendësoi etiketat e çmimeve të supermarketeve me mesazhe që kërkonin fundin e luftës në Ukrainë me shtatë vjet burg, në një vendim që mbështetësit e saj e quajtën një padi të turpshme drejtësie. /tesheshi.com/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

Aleksej Navalny

Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

Lloyd Austin Llojd

Austin: Nëse Ukraina bie, besoj se NATO do të hyjë në luftë me Rusinë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

Biden

Biden: Pasoja të rënda për Ukrainën, nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën

INFO

NA NDIQ