Pastat do të lirohen për 15%, ndërsa prodhimet e qumështit për 10%, deklaroi Kovaçevski

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2023

prodhimet e qumështit për 10 për qind dhe çmimet e tyre do të ngrijnë. Këtë e ka bërë të ditur sot kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Me vendimin për pastat janë përfshirë makaronat dhe shpagetat. Për këto produkte do të shfuqizohen doganat nga 13 mars deri 31 maj 2023. Vendimi për prodhimet e qumështit e cila do të jetë në fuqi nga 17 mars deri 31 maj 2023, ka të bëjë me qumështi me yndyrë 2.8, 3,2 dhe 3,5 gjizë, djathë të bardhë lope dhe të përzier, djathë lope, kos të thartë, pavllakë dhe jogurt.

“Po ulen çmimet e pastave, makaronave dhe shpagesave, për 15 për qind, ose mesatarisht 8 deri 9 denarë. Po ngrijnë çmimet e produkteve tq qumështit: qumështi me yndyrë 2.8, 3,2 dhe 3.5, gjizë, djathë të bardhë lope dhe të përzier, djathë lope, kos i thartë dhe jogurt. Çmimet ulen për 10%, ndërsa vendimi do të vlejnë nga 17 mars deri 31 mars 2023”, tha Kovaçevski, raporton SHENJA.

TË FUNDIT
4 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
8 minuta
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
2 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
4 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
4 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

ME TE LEXUARA

1 ditë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
12 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
2 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
1 ditë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
11 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
1 ditë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës
4 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

INFO

NA NDIQ