Pastron mëlçinë, ngadalëson plakjen dhe parandalon demencën – rrushi është burim i shëndetit

Picture of INA
INA

07/09/2023

Përveçse freskon, rrushi është një ilaç për pastrimin e gjakut, rregullimin e tretjes, largimin e depozitave të yndyrës, trajtimin e proceseve inflamatore, si dhe për eliminimin e ankesave reumatizmale dhe alergjive të lëkurës.

Rrushi vepron si një tonik natyral për trupin, ngadalëson plakjen ose parandalon demencën dhe sëmundjet degjenerative të syve. Nuk përmban kolesterol, por ndikon në formimin e kolesterolit të mirë (HDL). Për këtë arsye, rrushi rekomandohet veçanërisht për fëmijët, të moshuarit, personat që janë duke u shëruar nga ndonjë sëmundje – praktikisht për të gjithë – me përjashtim të diabetikëve, të cilët duhet ta përdorin me kujdes këtë frut.

Nëse dëshironi rrush vërtet të shijshëm, blini vetëm tufa të pjekura, sepse kur mblidhen, tufat nuk piqen më. Është e dëshirueshme që rrushi të ketë ngjyrë të gjelbër në të verdhë.

Rrushi lahet menjëherë para ngrënies dhe për të mbetur i freskët ruhet në një kuti plastike në frigorifer.
Rrushi përmban acid malik dhe tartarik, pektina, gjegjësisht substanca që ngadalësojnë përthithjen e yndyrës, tanine, veçanërisht antocianin, e cila është e rëndësishme për rigjenerimin e gjakut. Ai përmban vitamina A dhe C dhe vitamina të grupit B, dhe minerale kalcium, kalium, hekur dhe magnez. Duke qenë se edhe lëngu i freskët përmban të gjithë këta përbërës, është një pastrues i shkëlqyer i mëlçisë, si dhe ndihmon në largimin e acidit urik nga trupi.

Nëse jua lejon shëndeti, duhet të ndiqni një dietë me rrush, e cila konsiderohet ndër më të mirat, për rreth njëzet ditë.

Rekomandohet të hahet një deri në maksimum dy kilogramë rrush, mundësisht i zi, sepse është më i shëndetshëm dhe pastron trupin nga toksinat e ndryshme. Jo vetëm që do të shpëtoni nga pesha e tepërt, por tretja dhe oreksi juaj do të rregullohen dhe lëkura do të shkëlqejë me freski. Sigurisht që është e nevojshme që ushqimi shtesë të jetë pak i yndyrshëm dhe i lehtë.

Nga ana tjetër, vera, si produkti më i rëndësishëm i rrushit, është një antioksidant i mirë që mbron enët e gjakut dhe zemrën. Në të njëjtën kohë, rrit nivelin e estrogjenit, ka një efekt baktericid dhe ngadalëson aktivitetin e viruseve. Kjo vlen veçanërisht për verën e kuqe, por duhet pirë me masë, pra 100 mililitra në ditë.

Lëkura dhe farat e rrushit të zi, të cilat hidhen gjatë përgatitjes së verës, janë një thesar i përbërësve medicinalë. Nëse i shtohet dietës ditore, ky ekstrakt rrushi mund ta përgjysmojë rrezikun e sulmit në zemër, pasi ul në mënyrë të favorshme presionin e gjakut dhe kolesterolin e keq (LDL).

TË FUNDIT
2 ditë
PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?
2 ditë
Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?
7 ditë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
7 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
1 javë
Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

durres plazh deti

PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?

KAFE

Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ushqim2-707x383-600x360

Ajo që hamë në të 40-at formon cilësinë e jetës në të 70-at. 5 këshillat

UJI

Sa gota ujë duhet të pini në ditë?!

INFO

NA NDIQ