Patty Murray e para presidente e përkohshme e Senatit Amerikan

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/01/2023

Senatorja e Uashingtonit Patty Murray u betua si presidente ”pro tempore” e Senatit amerikan, e para grua në historinë e vendit që merr këtë rol.

Në këtë proces, Murray menjëherë dhe përkohësisht bëhet personi i dytë në radhë për presidencën.

Pozicioni i presidentit të Senatit është zakonisht i treti në radhën për presidencën, pas zëvendës presidentit dhe kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve.

Por, aktualisht nuk ka asnjë kryetar të Dhomës.

Për tri herë me radhë dje, republikanët, të cilët mbajnë shumicën e Dhomës, dështuan të zgjidhnin një kryetar.

Ata dështuan të mblidhnin një shumicë për udhëheqësin e tyre, Kevin McCarthy, nga Kalifornia.

Murray, 72 vjeçe, një demokrate e zgjedhur kohët e fundit për një mandat të gjashtë, do të kryesojë gjithashtu Komitetin e fuqishëm të Ndarjeve të Senatit në Kongresin e sapofilluar të 118-të, duke e vendosur atë në një pozicion kyç për të drejtuar miliarda dollarë shpenzime federale.

”Unë e ndjej peshën e përgjegjësisë”, tha Murray.

“Unë nuk mendoj se vendi ynë dëshiron të shohë kaos tani. Unë mendoj se ata me të vërtetë duan që ne të punojmë së bashku dhe të sigurohemi që ne po financojmë prioritetet dhe po kalojmë politikat që ndihmojnë vërtet njerëzit e zakonshëm të përditshëm”, theksoi ajo./ata.gov.al

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

ARBEN

Taravari: Për ne miqësia me SHBA-të është e shenjtë, do të punojmë pareshtur me ta për një Maqedoni të integruar në BE dhe larg ndikimit rus

vucic un

Vuçiq dhe përfaqësuesi rus ankohen për të mbijetuarat e luftës që Osmani i mori në seancë

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

INFO

NA NDIQ