Pedro Rocha merr drejtimin e federatës spanjolle të futbollit në mënyrë të përkohshme (FOTO)

ina-online
ina-online

27 Gusht, 2023

Federata e Futbollit e Spanjës (RFEF) njoftoi se mëngjesin e djeshëm ka marrë njoftimin nga Komiteti Disiplinor i FIFA-s për pezullimin e përkohshëm të presidentit Luis Rubiales, ndërkohë që dosja disiplinore është duke u përpunuar.

Në përputhje me dispozitat e Statutit të RFEF-së, zëvendëspresidenti i Federatës Spanjolle, Pedro Rocha Junco, merr presidencën e përkohshme gjatë kësaj periudhe.

Luis Rubiales ka deklaruar se do të mbrohet ligjërisht në organet kompetente, ka besim të plotë në FIFA dhe rithekson se në këtë mënyrë i jepet mundësia të fillojë mbrojtjen e tij në mënyrë që e vërteta të mbizotërojë dhe të provohet pafajësia e tij e plotë.

Presidenti i ri i RFEF-it, në bazë të përkohshme, Rocha ka qenë i fuqishëm në vendimin e tij të parë si post i lartë federativ.

Ai vendosi të tërheqë deklaratën që Federata Spanjolle e Futbollit e publikoi në faqen e saj.

RFEF aty akuzon futbollisten Jennifer Hermoso se do ta padis për deklarata të pavërteta kundër presidentit Luis Rubiales.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

inzaghi

Inzagi del në mbrojtje të Asllanit: Do të bëja sërish zgjedhjet e fillimit

uefa

UEFA dënon ashpër FSHF, shkak janë fizhekzjarret ndaj Polonisë

Amir-Rrahmani-600x360-1

Amir Rrahmani u detyrua ta lëshoj fushën i lënduar

CHelsea

Pronarët e Chelseat duan të përgjysmojnë shpenzimet e pagave në ekip

Hakim-Ziyech

Hakimi nuk ka dyshime për “yllin” e futbollit që meriton Topin e Artë

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Bayern Munich triumfon kundër Man United

arsenal

Fitore e thellë e Arsenalit ndaj PSV Eindhovenit

sevilla

Sevilla barazon në shtëpi me Lensin

napoli

Napoli vuan por triumfon te Braga, Rrahmani u lëndua vetëm pas 13 minutave

INFO

NA NDIQ