Peja fiton ndaj Trepçës, Kampioni mësohet në Mitrovicë

INA
INA

14 Maj, 2023

Peja ka shënuar fitore me rezultat 87:83 (30:26, 23:22, 18:17, 16:18) në ndeshjen e katërt finale të play-off-it të Superligës së Kosovës në basketboll.

Mbi 3.000 mijë shikues në palestrën e sportit “Karagaçi” në Pejë, panë një finish dramatik e për infarkt, por pejanët u treguan me të përqendruan dhe ngadhënjyen me meritë.

Peja barazohet në seri të fitoreve me rezultat 2:2 me mitrovicasit.

Në çerekun e parë pejanët e filluan furishëm madje avancuan edhe me 11 pikë (22.11),por mitrovicasit gradualisht afrohen në rezultat dhe e ngushtojnë atë në 30;26 në minutën e 10-të.

Çereku i dytë me rivalitet të madh dhe mitrovicasit në një moment afrohen edhe në pikë për të përfunduar 20 minutat e parë me rezultat 43:38 në të mirë të Pejës.

Në minutën e 29-të Peja shkëputet më 6 pikë epërsi (71:65) ndaj mitrovicasve.

Në minutën e 33-të, rezultati ngushtohet në vetëm dy pikë (74:72) dhe më pas barazohet në 74:74.

Në minutën e 34-të, Alban Veseli me treshe kalon epërsi pjesën me rezultat 77:74.

Në minutën e 36-të, epërsia e parë e mitrovicasve (77:78).

Në minutën e 38-të, Jalen Tate me një treshe e kthen epërsinë (82:80) e Pejës dhe anë anën tjetër presin.

Erjon Kastrati me një treshe ngushton rezultatin në 84:83 por Arti Hajdari me dy gjuajtje të lira nuk iu dridh dora duke shënuar për 86:83.

Trepça mbetet e hendikepuar pa Hajrizin pasi që dy minuta pa përfunduar sfida u ndëshkua me pesë gabime personale.

Peja ngadhënjeu me rezultat 87:83 ndaj Trepçës dhe kampioni vendoset në Mitrovicë.

Basketbollisti Jalen Tate me 27 pikë, së bashku me Brad Waldow 14 e Alban Veseli me 13, janë më efikasit në radhët e Pejës.

Drilon Hajrizi më i shquar në petkun e Trepçës, me gjithsej 24 pikë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

inzaghi

Inzaghi: Inter nuk ka frikë nga City

ardian nuhiu

Nuhiu zyrtarisht trajner i kuqezinjëve të Tetovës

galtier-psg

Francezët e nisin merkaton me “vrull”, PSG realizon 2 “goditje” në 1 ditë

igli

​Tare largohet nga Lazio pas 18 vitesh

bad news eagles

Bad News Eagles mposhtin ekipin serb Sangrija

mesi-paris

FOTO/Takimi sekret për Messi-n, i ati i yllit argjentinas bisedë me Presidentin Laporta

Sylvinho (Olympique Lyonnais, Trainer, head coach); Porträt, Einzelbild

Silvinho: Dua gjashtë pikë nga dy ndeshjet e radhës, mezi pres të dal para tifozëve shqiptar

benzema

​200 milion euro në vit, Benzema nënshkruan me klubin e ri

manchester-city

De Bryjne: S’ka presion, do të bëjmë një ndeshje të shkëlqyer në Stamboll

INFO

NA NDIQ