Pelivanov dhe Saramandova zgjidhen prokurorë në Prokurorinë e Lartë të Maqedonisë

INA
INA

13/02/2024

Prokurori Trajçe Pelivanov, i cili ishte edhe pjesë e PSP-së, sot është zgjedhur nga Këshilli i prokurorëve publikë për prokuror në Prokurorinë e Lartë e Shkupit.

Vend në Prokurorinë e Lartë ka marrë edhe prokurorja Natasha Saramandova.

Në garë për dy vendet ishin 16 kandidatë, ndërsa Pelivanov dhe Saramandova morën besimin e anëtarëve të këshillit.

Para votimit, disa nga anëtarët e këshillit theksuan se të gjithë aplikantët e meritonin ngritjen në Prokurorinë e Lartë dhe vetëm nuancat nga karriera e tyre e mëparshme do të jenë vendimtare në përzgjedhje.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

Mladen cadikovski

Çadikovski në “Poligraf”: Të mos lejojmë të keqpërdoremi, gazetarët të kontrollojnë informacionet që vijnë nga politikanët

INFO

NA NDIQ