Pelosi: SHBA e shqetësuar për rritjen e tensioneve me Phenianin

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi ka shprehur shqetësimin për tensionet në rritje në gadishullin korean.

”Mënyra se si kërcënimet nga Koreja e Veriut po rriten është shqetësuese”, tha Pelosi në një deklaratë të përbashkët me kryetarin e parlamentit të Koresë së Jugut, Kim Jin Pyo duke aluduar në mosmarrëveshjen mbi programin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut.

Pelosi mbërriti në Korenë e Jugut mbrëmjen e kaluar, pas vizitës së saj në Tajvan. Ndër të tjera, bisedimet me Kim ishin për forcimin e bashkëpunimit parlamentar.

Në të njëjtën kohë, të dy shprehën mbështetjen e tyre për kursin e qeverive respektive ndaj Koresë së Veriut.

”Përpjekjet për të denuklearizuar Korenë e Veriut dhe për të arritur paqen përmes bashkëpunimit dhe dialogut ndërkombëtar bazohen në një parandalim të fuqishëm dhe të zgjeruar kundër Koresë së Veriut. Kjo perceptohet edhe nga publiku në të dy vendet. Me parandalimin e zgjeruar, SHBA kupton gamën e plotë të aftësive të saj ushtarake për të mbrojtur Korenë e Jugut, përfshirë armët bërthamore”, shtuan ata.

Koreja e Veriut ka testuar disa herë raketa me aftësi bërthamore këtë vit, krahas testeve të tjera të armëve duke shkelur kështu rezolutat e OKB-së. Pheniani, nga ana tjetër, akuzon Uashingtonin për një politikë armiqësore.

Mosmarrëveshja me Korenë e Veriut, si mosmarrëveshja për Tajvanin, është një nga zonat më të rrezikshme të konfliktit në mbarë botën. Vizita e Pelosit në Tajvan ka rritur tensionet me Kinën, e cila e sheh republikën demokratike ishullore si pjesë të territorit të saj.