Pendarovski dënon fuqishëm veprimat e Rusisë ndaj Ukrainës, caktohet mbledhje e këshillit të sigurisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2022

Shpreh dënim të fuqishëm për veprimet ushtarake të cilat Rusia i ndërmerr mbi Ukrainën, që në mënyrë të pashmangshme qojnë drejtë humbjes së pa kompensuar të jetëve të njerëzve dhe dëmit material. Pushtimi i Ukrainës nga ana e Rusisë është sulm i integritetit territorial dhe sovranitetit të Ukrainës, shkelje serioze e parimeve themelore të të drejtës ndërkombëtare, sulm ndaj rendit demokratik dhe kërcënim për stabilitetin e Evropës.

Ky është qëndrimi i presidentit të shtetit, Stevo Pendradovski me rastin e pushtimit të Ukrainës nga ana e Rusisë.

“Si anëtare e NATO-s, ne i bashkohemi thirrjes së Aleancës drejtuar Rusisë për të ndërprerë veprimet luftarake në territorin e Ukrainës. Në emër të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut, shpreh solidaritetin me popullin ukrainas në këto kohë të vështira”, thuhet në kumtesën e Kabinetit të Pendarovskit.

Pendarovski për sot në ora 14 ka thirr seancë të Këshillit për siguri në të cilën , siç kumtoi Kabineti i presidentit, do të diskutohet për agresionin rus ndaj Ukrainës.

Kumtesë për konkludimet e Këshillit për siguri, si dhe fotografi dhe video inserte nga seanca do të distribuohen nga ana e Kabinetit të presidentit pas përfundimit të seancës

TË FUNDIT
2 minuta
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
22 minuta
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
29 minuta
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë
33 minuta
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE
1 ditë
Siljanovska Davkova: Rajoni nuk ka nevojë për retorikë të zhveshur të BE-së, por logjikë të qëndrueshme të BE-së, jo për t’bllokuar
7 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
1 ditë
MASH: Nxënësit që plotësojnë kushtet do të kompensohen për gjashtë muaj!
5 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
1 ditë
Mbi dy milionë muslimanë fillojnë pelegrinazhin vjetor të Haxhit
1 ditë
Policia gjen arsenal armësh në shtëpitë e dy qytetarëve në Zubin Potok

LEXO MË SHUMË

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

shqiperi itali

“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

de biasi

De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

e.go-veture-elektrike-investim-tetove

Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

INFO

NA NDIQ