Pendarovski: Dezinformatat nuk janë të rastësishme, janë produkt kundër një teme të caktuar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2022

Presidenti Stevo Pendarovski sot mbajti fjalim në konferencën përmbyllëse të projektit “Informacionet kundër dezinformimit”.

Nga të gjitha hulumtimet e mëparshme për këtë temë, sipas presidentit Pendarovski, konfirmohet se dezinformatat zakonisht nuk janë naive dhe aksidentale, por janë produkt i një qasjeje të planifikuar dhe të organizuar ndaj një teme të caktuar.

“Tema e dezinformatave, nevoja për sensibilizimin e ekzistencës dhe efekteve të tyre, meriton vëmendjen tonë të plotë si shoqëri dhe si shtet. Pandemia na tregoi në mënyrë specifike se çfarë problemesh mund të shkaktojë dezinformimi. Në nivel global, jo vetëm në vendin tonë, e ashtuquajtura infodemia ka intensifikuar debatin publik për këtë çështje, ka ulur efektivitetin e masave të kontrollit të pandemisë, ka rritur hezitimin e njerëzve në lidhje me vaksinimin dhe më në fund ka vendosur terrenin për shfaqjen e teorive konspirative më të pabesueshmes, për luftëra biologjike që duhet të zvogëlojnë popullsinë botërore, për gjobë çipim dhe kontroll përmes vaksinave nga qendrat e fuqive botërore dhe shumë të tjera”, tha presidenti Pendarovski.

Si një vend që së fundi është bërë anëtar i NATO-s dhe pret të fillojë negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, tha presidenti Pendarovski, gjatë pandemisë u morëm edhe me një fushatë të organizuar dezinformuese që synonte ta kthejë opinionin publik kundër organizatave euroatlantike, duke thënë se ato gjoja nuk e kanë ndihmuar Maqedoninë e Veriut gjatë pandemisë.

TË FUNDIT
1 orë
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
9 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
9 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
9 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

ME TE LEXUARA

24 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
1 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
9 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
1 ditë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
24 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ