Pendarovski dha urdhër: Maqedonia do ta ndihmojë Slloveninë!

Picture of INA
INA

08/08/2023

Presidenti Stevo Pendarovski, si Komandant Suprem i Forcave të Armatosura të Armatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, i lëshoi ​​urdhër shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Armatës që të marrë masa për përgatitjen e një kontingjenti të ushtarëve dhe mjeteve materiale dhe teknike që së shpejti do të dërgohej në Republikën e Sllovenisë për ndihmë në përballimin e pasojave të përmbytjeve katastrofike që përfshinë të gjithë vendin.

Më herët, presidenti Pendarovski në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Sllovenia është një mik i madh i Maqedonisë së Veriut, shtëpia e shumë bashkëqytetarëve tanë, aleati ynë në NATO, vend me të cilin ne bashkëpunojmë në disa procese dhe iniciativa dhe synojmë të kemi një të ardhme të përbashkët në kuadër të BE-së. Shoqëria maqedonase e kujton ndihmën që Sllovenia na ka dhënë në të kaluarën në përballjen me fatkeqësitë natyrore dhe jemi të gatshëm të ndihmojmë sipas nevojave të shprehura nga pala sllovene në kuadër të mundësive tona.

TË FUNDIT
10 minuta
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
20 minuta
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
46 minuta
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
51 minuta
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
2 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

6 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
1 ditë
Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve
2 orë
Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë
1 ditë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?
23 orë
Valdet Zekaj rrëfen detaje nga ngjaret e "Lagjes së Trimave" në Kumanovë
1 ditë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
8 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!

LEXO MË SHUMË

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

liqeni

Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

INFO

NA NDIQ