FOTO/ Pendarovski dhe Bytyqi vizituan kompani me pronar nga Maqedonia në Nju-Xhersi

Picture of INA
INA

22/09/2023

Presidenti i shtetit Stevo Pendarovski bashkë me zv/kryeministrin Fatmir Bytyqi dje kanë vizituar Nju-Xhersin,, në kuadër të vizitës së punës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me rastin e pjesëmarrjes në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Në shoqërinë e bashkëshortes, Elizabeta Gjorgievska, Pendarovski e ka vizituar shkollën për fëmijë me nevoja të veçanta “Xhesi Xhej Kapllan”, ku janë njoftuar me organizimin, metodat dhe punën e shkollës në të cilën janë të kombinuara standardet e arsimit të lartë, infermiereve dhe terapive, me qëllim që nxënësit me nevoja të veçanta në tërësi t’i realizojnë potencialet e tyre.

“Në takim me udhëheqësinë e shkollës ishte biseduar për rëndësinë e arsimit gjithpërfshirës, situatës dhe mundësive lidhur me sigurimin e mjediseve adekuate stimuluese për arsimin e fëmijëve me nevoja të veçanta”, njoftoi Kabineti i Pendarovskit.

Shefi i shtetit bashkë me zv/kryeministrin në Nju-Xhersi kanë vizituar edhe kompaninë “Fast Pek Trejding” në pronësi të Ivanço Ivanovski, me çka u njoftua me funksionimin dhe zhvillimin e kompanive, bashkëpunimin të cilin e realizojnë dhe kushtet për punë në shoqërinë amerikane.

“Presidenti Pendarovski realizoi takim me përfaqësues të shquar të komunitetit të biznesit dhe diasporës maqedonase nga Nju-Xhersi, si dhe takim me profesionistë maqedonas nga Nju-Jorku, ku u njoh me aktivitetet e tyre aktuale dhe pjesëmarrjen në fushën sociale, ekonomike, kulturore dhe jetës politike në SHBA. Në bisedën me ta, presidenti Pendarovski theksoi se vendi ynë krenohet me sukseset e bashkësisë maqedonase në SHBA.

Ai theksoi se përfaqësuesit e diasporës maqedonase, si anëtarë të njohur të shoqërisë amerikane, kanë rol të rëndësishëm në avancimin e marrëdhënieve të përgjithshme bilaterale, përfaqësimin e interesave dhe afirmimin e vendit tonë”, thuhet në kumtesë.

TË FUNDIT
3 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
3 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet
5 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
1 ditë
MASH shpalli konkurset për bursa për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve jashtë vendit
7 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

LEXO MË SHUMË

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

INFO

NA NDIQ