Pendarovski: Do dal fitues, VMRO-DPMNE sabotoi të ardhmen euroatlantike

ina-online
ina-online

03/04/2024

Në Shkup mbrëmë është mbajtur konventa e kandidatit për president, Stevo Pendarovski, i cili u rikandidua nga koalicioni i LSDM-së për një mandat të dytë.

“Do të vazhdoj të punoj me rrogë dhe jo me përqindje dhe t’i trajtoj të gjithë njëlloj, të respektoj të rinjtë. Unë do të vazhdoj të ndihmoj të shtypurit, do të vazhdoj të kritikoj krimin dhe korrupsionin e lartë të të gjithëve dhe atyre që më votuan”, deklaroi Pendarovski, duke shtuar se pret fitore në këto zgjedhje, përcjell INA.

Në fjalën e tij ai iu referua punës së bërë gjatë mandatit pesëvjeçar, kritikoi ashpër opozitën dhe theksoi sukseset por edhe gabimet e partisë së tij amë LSDM. Ai bëri të ditur se do të kërkonte një veting për gjyqtarët, prokurorët dhe politikanët siç sugjeroi opozita, por me një ndryshim që do të ishte kontrolluar që nga pavarësia e shtetit.

“Sa i përket gabimeve tona në lidhje me çështjet strategjike, ne nuk kemi pasur asnjë. Ne u ndalëm në gjysmë të rrugës në sloganin tonë “Nuk ka drejtësi, nuk ka paqe”. Në këtë kuptim, ne nuk mund ta kthejmë kohën pas, por duhet të angazhohemi për vetingun e politikanëve, gjyqtarëve dhe prokurorëve. Kushdo që mban qëllimisht sende në sirtarë ose nuk mund të provojë se nga kanë ardhur milionat e tyre, duhet të jetë në burg. Unë e mbështes vetingun e politikanëve të propozuar nga opozita dhe shtoj një pikë – të shqyrtohet nga vitet nëntëdhjetë e deri më sot se kush e ka shkelur embargon dhe ka marrë për vete pronat e shtetëzuara”, tha Pendarovski para të pranishmëve.

Ai në fjalimin e tij kritikoi ashpër opozitën VMRO-DPMNE, të cilën e akuzoi për përhapje të përçarjeve në shoqërinë maqedonase dhe për sabotim të të ardhmes euroatlantike të vendit në çdo mënyrë, ndërsa lidershipin e partisë e quajti kuazi-patriotë.

“Të njëjtët politikanë dhe parti në vitin 2001 ofruan një luftë shfarosjeje në vend të Marrëveshjes Kornizë. Në vend të marrëveshjes, Prespa ofron anulimin dhe anëtarësimin alternativ në BRICS. Politikanët dhe partitë nuk kanë qëndrim për referendumin e 2018 dhe nuk e kanë shpallur atë. Gjithmonë thonë “kurrë Veriu”, por në 5 vitet e fundit kanë marrë rroga si kryetarë komunash dhe deputetë dhe nuk u shkon mendja të kthejnë mandatet. Tre vjet më parë, kur të gjitha forcat tona punonin për modifikimin e propozimit francez dhe kishim beteja të vështira me Bullgarinë, ata e sabotuan atë, dhe eurodeputetët që po punojnë tani për programin e tyre ishin në anën bullgare. Ata nuk kërkuan falje për aktin më të turpshëm në historinë e Maqedonisë – 27 prillin”, tha Pendarovski.

Para të pranishmëve iu drejtua kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, i cili tha se fitorja në zgjedhjet e dyfishta fillon me fitoren e Stevo Pendarovskit dhe theksoi bashkëpunimin që ka pasur me të në periudhën e kaluar dhe se qëllimi përfundimtar është integrimi i Maqedonisë së Veriut në BE.

Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 24 prill, ndërsa përveç Pendarovskit në garë janë Gordana Siljanovska Davkova nga VMRO – DPMNE, Bujar Osmani nga BDI, Arben Taravari nga koalicioni shqiptar VLEN, Maksim Dimitrievski nga partia ZNAM, Biljana Vankovska nga E Majta dhe Stevço Jakimovski nga partia GROM. Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale është caktuar për 8 maj së bashku me zgjedhjet parlamentare.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Nora-Taravari-921x614

Zonja Nora Taravari tregon për jetën me doktorin dhe arsyen pse ai vendosi të kandidojë për president

zoran-milanoviq

Presidenti kroat: Vuçiq ma çoi një letër 5 faqëshe, por ne e mbështesim Kosovën në KiE- me shqiptarët jemi të afërt dhe miq

INFO

NA NDIQ