Pendarovski është keqkuptuar: Nuk ka thënë se nuk do të rikandidohet

ina-online
ina-online

06/12/2023

Një burim nga zyra e presidentit Stevo Pendarovski theksoi për “360 shkallë” se është bërë një keqinterpretim i përgjigjes rreth pyetjes se a do të rikandidohet në garën për president.

Siç thuhet, presidenti Pendarovski ka dashur të thotë se në këtë moment nuk po mendon për mandatin e dytë, sepse dëshiron ta përfundojë mandatin e parë dhe se ka kohë kur do të Mendoni të kandidoni sërish për kreun e shtetit, përcjell INA.

“Presidenti Stevo Pendarovski nuk ka thënë se nuk do të kandidojë më për kryetar të shtetit”, thotë një burim në zyrën e tij. Sqarimi vjen pasi sot disa media kanë transmetuar deklaratën e tij në të cilën ai dyshohet se ka thënë se nuk do të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme.

Pyetja e drejtuar nga një gazetar në margjinat e manifestimit të sotëm kushtuar luftës kundër korrupsionit në hotelin “Holiday Inn” në Shkup është: “A po mendoni për një mandat të dytë”, për të cilën ai në mënyrë lakonike përgjigjet: “Jo”.

Në një sërë shkrimesh gazetareske kjo “jo” interpretohet si përgjigje e tij se nuk ka ndërmend të kandidojë.

Mandati i Pendarovskit skadon më 12 maj 2024. Të hënën në mbledhjen e lidershipit në Kuvend u ra dakord që raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale të mbahet më 24 prill, ndërsa raundi i dytë së bashku me zgjedhjet parlamentare më 8 maj 2024.

Si LSDM ashtu edhe VMRO-DPMNE së fundi kanë filluar procedurat për përcaktimin e kandidatit për president. Në zgjedhjet e vitit 2019, Stevo Pendarovski u përkrah nga koalicioni i udhëhequr nga LSDM dhe BDI.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari2

Taravari: Këto janë tre pikat kyçe si kandidat për president: Heqja 20%, Presidenti të zgjidhet në Kuvend dhe bullgarët në Kushtetutë

Fatmir Dehari

Dehari konfirmon se ishte propozuar si kandidat për president

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

ASH Sela Taravari

Fati i ASH-së në duart e Gjykatës së Tetovës! Të dyja palët i drejtohen gjyqit për ndryshimet që kanë bërë

kadastra

Ankesa për rritjen e çmimeve në kadastër

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

LSDM do të bisedoj edhe me parti që tradicionalisht nuk kanë qenë partnerë

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

zjarr tym

Tym i madh mbi Zhelinë të Tetovës, digjen goma (VIDEO)

INFO

NA NDIQ