Pendarovski: Gjendja e sigurisë në vend është e qëndrueshme

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/02/2022

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurimit të thirrur nga presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski, anëtarët njëzëri kanë konstatuar se gjendja politike dhe e sigurisë në vend është e qëndrueshme.

“Në mbledhje biseduam për gjendjen aktuale politike dhe të sigurisë në vendin tonë dhe rajon. Janë sjellë disa konkluzione. Anëtarët e Këshillit konstatuan se gjendja e sigurisë është stabile dhe nuk ka rrezik për integritetin territorial të vendit. Organet e sigurisë janë të gatshme për veprim”, tha Pendarovski.

Sipas Pendaroivskit në mbledhje është diskutuar edhe për tensionin mes Rusisë dhe Ukrainës.

“Maqedonia është e obliguar si anëtare e NATO-s që të bëj përgatitjet, të gjitha përgatitjet, varësisht zhvillimeve në këtë anë të botës. RMV-ja është për t’i dhënë shanse dialogut dhe jo veprimeve tjera ushtarake. Ky vend i botës edhe më tej mbetet zonë e rrezikut”, tha Pendarovski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Meliza Haradinaj

Ish-ministrja e Kosovës: Roli i Shqipërisë nuk ka qenë dobiprurës këto kohë për ne

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

KRESHNIK-SPAHIU

Spahiu: Është koha që Shqipëria dhe Kosova të armatosen fuqishëm ushtarakisht

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ