Pendarovski: poshtëruese dhe e turpshme për ne që Amerika të na thotë se cilët janë kriminelët mes nesh

Picture of INA
INA

08/04/2024

“Duhet veting për gjyqtarët”, theksoi kandidati për president nga LSDM, Stevo Pendarovski sonte në “Click Plus” në TV21.

Ai tha se problemi më i madh i gjyqësorit është se lëndët mbahen në sirtar.

“Gjyqtarët i mbanin nëpër sirtare dhe lëndët u vjetërsuan. Për 7.5 vjet ata nuk mundën të bënin asgjë dhe ndoshta kërkuan edhe më shumë kohë për t’u dhënë kohë. Prandaj është i nevojshëm vetingu. Nëse dikush mban një send dhe nuk mund të marrë një vendim të shkallës së parë. Gjyqtari për 27 prillin, në një çështje komplekse në të cilën janë përfshirë shumë persona, për 1,5 vjet është marrë aktgjykimi i shkallës së parë, kështu që gjithçka ka qenë e mundur”, tha Pendarovski.

është poshtëruese dhe e turpshme për ne që Amerika të na tregon se cilët janë kriminelët tanë që jetojnë në mesin tonë.

“Është një lëndë që e përmenda pak ditë më parë në publik, e kemi harruar nga ata që janë të vjetruar me qëllim, rasti i famshëm i Maxhar Telekom. Për dymbëdhjetë vjet e gjysmë ishte në një lloj procedure formale, nuk arritëm një vendim të shkallës së parë, ndërkohë para gjykatës së Nju Jorkut disa u dënuan për të njëjtin rast dhe disa bënë marrëveshje gjyqësore. Tani kthehemi në listën e zezë të Amerikës. Është poshtëruese dhe e turpshme për ne që Amerika të na thotë se cilët janë kriminelët tanë që jetojnë mes nesh”, u shpreh Pendarovski.

TË FUNDIT
22 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
1 orë
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
2 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
2 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
4 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
1 ditë
Gruevski i reagon Izet Mexhitit
4 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
1 ditë
Schneeberger: Kurti s'ka faj, BE po bëhet "kukull" e Vuçiqit dhe Putinit
9 orë
QMK: Rekomandojmë që mos të pihet ujë në rajonin e Kumanovës
1 ditë
KSHZ i ndan çertifikatat për mandatet e deputetëve
6 orë
Zjarr në departamentin e grave në Idrizovë, katër punonjëse kanë përfunduar në Toksikologji

LEXO MË SHUMË

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

INFO

NA NDIQ