Pendarovski: Jam i zhgënjyer nga BE-ja dhe disa vende evropiane!

ina-online
ina-online

01/04/2024

Presidenti aktual Stevo Pendarovski, gjatë një interviste për RTL – Kroaci ka theksuar se në Maqedoninë e Veriut bie mbështetja për BE-në, siç tha, për shkak të pritjeve tashmë 20-vjecare për anëtarësim në Union.

“Në mënyrë drastike bie mbështetja. Në dy vitet e fundit kjo mbështetje është përgjysmuar. Ne gjithmonë kemi qenë me përqindje të larta, deri në 90% për hyrje në BE. Tani, kur t`i pyesni maqedonasit, nëse Maqedonia duhet të bëhet anëtare e BE-së me këto kushte, Bullgarët të futen në Kushtetutë, 80% do të thonë JO”, tha Stevo Pendarovski.

Në intervistën për median kroate, Pendarovski është shprehur I zhgënjyer nga disa krerë të BE-së dhe nga disa Presidentë të shteteve evropiane.

“Nuk do të doja t`i emëroj, nuk më ngjan si President i vendit, por prisja më shumë nga ana e vendeve të fuqishme të BE-së, për ta bindur Bullgarinë se mund të lejojë të shkojmë drejt BE-së, pa ato kushte. Këtë askush nuk mund ta besojë në Maqedoni”, tha Pendarovski

Sipas Pendarovskit, opozita në vend e cila bëri tentativa për të fituar pikë politike me këtë kontest, arriti që ta bëjë cështje politike kryesore parazgjedhore dhe sipas tij vendi tani është i vetbllokuar për shkak se nuk arriti t`i miartjë ndryshimet kushtetuese për të cilët duhen 2/3 e votave të Kuvendit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

sport vlen

Sport dhe bashkëbisedim me rininë, Taravari dhe liderët e VLEN-it në Saraj (VIDEO)

INFO

NA NDIQ