Pendarovski mesazh Brukselit: Vendosni kush ka prioritet ”Ballkani i Hapur” apo ”Procesi i Berlinit”?!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2023

Presidenti Stevo Pendarovski I ka bërë thirrje Brukselit që të vendos prioritetin midis dy nismave ekonomike në rajonin e Ballkanit perëndimor – “Ballkanit të Hapur “ dhe Procesit të Berlinit”, në të kundërtën, sic percjell KlanM, deklaratën e tij, “gara” mes dy nismave mund të shkaktojë ndarje në rajon.

Ndarja, sic tha Pendarovski, vjen nga fakti që në “Ballkanin e Hapur” marrin pjesë vetëm tre nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Në ekonomi ekziston një kompeticion midis dy nismave. “Ballkani i Hapur” është aktiv dhe punon tashmë tr evite, por Brukseli para tre muajve ktheu në “dyer të mëdha” “Procesin e Berlinit”, kurse me konferencën e fundit dha mesazhin se dëshiron të promovohet në organizatë – ombrellë ku të tjerët do të jenë vetëm komponenta. Dy nismat janë të dobishme, megjithatë, duhet të bëj thirrje tek përgjegjësit dhe kompetentët në Bruksel që të bëjnë prioritetin midis këtyre dy cështjeve, për shkak se nëse ata nuk e bëjnë në Bruksel, ne në Ballkan asnjëherë nuk mund ta bëjmë, kurse mbi këtë bazë njerëzit po ndahen, mes tjerash edhe për shkak se në “Ballkanin e Hapur” janë vetëm tre nga gjashtë vendet e Ballkanit Perendimor” – ka deklaruar Presidenti Pendarovski në tryezën e sotme të rrumbullakët “ Ballkani Perëndimor midis Perëndimit dhe Lindjes: Maqedonia e Veriut – anëtare e BE-së deri në 2030” të organizuar nga Këshilli i Ambasadorëve. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
50 minuta
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
57 minuta
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
9 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
9 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
12 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

ME TE LEXUARA

9 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
17 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
9 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
17 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
57 minuta
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

LEXO MË SHUMË

moti shiu

Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

INFO

NA NDIQ