Pendarovski: Mickoski është politikani i fundit në Maqedoni që mund të flasë për rejtingun personal

INA
INA

13/10/2023

Presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të kreut të VMRO-DPMNE-së opozitare, Hristijan Mickoski mbi rejtingun e presidentit në popullatë, përcjell TV21. Pendarovski thotë se Mickoski është politikani i fundit që mund të flas për rejting personal, pasi sipas tij, ai gëzon rejtin 50 për qind më të ulët se partia që drejton.

“Hristijan Mickoski është politikani i fundit në Maqedoni që duhet të flasë për rejtingin e tij personal. Domethënë, edhe pas pesë vitesh si kryetar i VMRO-DPMNE-së, ai ka rejting dy herë më të ulët se ish-krzetari i tyre, Nikolla Gruevski. Në historinë politike të Maqedonisë, kryetarët e partive më të mëdha politike gjithmonë kanë pasur rejting personal dy herë më shumë se partitë që ata drejtonin. Kështu ishte edhe me Branko Cërvenkovskin dhe Zoran Zaev në LSDM, dhe me Ljubço Georgievskin dhe Nikolla Gruevskin në VMRO-DPMNE. Mickoski është i vetmi përjashtim, sepse ai ka një rejting 50% më të ulët se partia që drejton. Në fund të fundit, treguesi më i saktë i rejtingut personal të Mickoskit është sondazhi i fundit i fondacionit IRI, në të cilin presidenti Pendarovski ka besimin më të madh dhe Mickoski nuk është as ndër pesë të parët në listë”, thuhet në reagimin e Presidentit./tv21.tv

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ