Pendarovski: Mickoski nëpër ambasada premton se prioriteti i tij i parë do të jetë përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë

Picture of ina-online
ina-online

21/04/2024

Para qytetarëve të Strumicës, kandidati për president nga koalicioni i LSDM-së, Stevo Pendarovski komentoi qëndrimin e VMRO-DPMNE-së dhe Hristijan Mickoski-t lidhur me ndryshimet kushtetuese.

“Sa herë që Mickoski flet me ambasadat e huaja ai u thotë atyre se gjoja një nga prioritetet e tij të para do të jetë përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë. Dhe sa herë që flet para kryesisë së partisë së tij apo para opinionit maqedonas, flet të kundërtën. Se kjo nuk është vetëm muhabet kot apo thashetheme, tregon edhe kjo: Para dy ditësh është parë një përfaqësues i lartë i partisë së tyre simotër CDU gjermane, i cili në një deklaratë për mediat maqedonase ka thënë se ka folur me kryesinë e partisë VMRO-DPMNE, duke përfshirë edhe Mickoskin, dhe kanë marrë besimin e fortë se ndryshimet kushtetuese janë prioritet i tyre. Dhe tani ju shihni një burrë që, në varësi të kujt po flet, përgjigjet në një mënyrë tjetër. Si mund t’i besosh një njeriu që një gjë thotë para të huajve dhe një tjetër para popullit të tij?”, tha Pendarovski.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
3 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
3 orë
Formimi i Qeverisë, VMRO-DPMNE sot negociata edhe me ZNAM
3 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
3 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

18 orë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
17 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
1 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
18 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
17 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
1 ditë
Australiani kapet në Ohër për grabitje
18 orë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
4 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
24 orë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

LEXO MË SHUMË

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, VMRO-DPMNE sot negociata edhe me ZNAM

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

INFO

NA NDIQ