Pendarovski: Në mandatin tim të dytë pres që të anëtarësohemi në BE

INA
INA

01/03/2024

Presidenti aktual i vendit dhe njëherit kandidat i LSDM-së për zgjedhjet e ardhshme presidenciale, Stevo Pendarovski deklaroi sot se në mandatin e tij të parë vendi ynë u bë anëtare e plotfuqishme e NATO-së, derisa në mandatin e dytë pret që vendi të anëtarësohet në Bashkimin Evropian.

“Të dielën do të marr pjesë në kongresin e LSDM-së për t’i falënderuar për mbështetjen time. Bëhet fjalë për kandidaturë qytetare, andaj i ftoj gjithë qytetarët duke filluar nga 3 marsi që të japin mbështetje për kandidaturën time. Pas meje kam mandat pa asnjë gabim strategjik dhe pa asnjë aferë korruptive dhe as edhe një rast të nepotizmit apo konflikt interesi. Në mandatin time të parë u bëmë anëtare e NATO-së në mandatin time të dytë pres që të bëhemi pjesë e BE-së”, tha Pendarovski i cili u ndal edhe tek dy shtyllat kryesore në vend që sipas tij janë Marrëdhëniet ndëretnike dhe integrimi euroatlantik.

“Marrëveshja e Ohrit ka përmbushur rolin e saj historik, dhe ka përforcuar dhe jo varrosur kohezionin e brendshëm të Maqedonisë. Më së shumti për shkak të marrëveshjes kornizë u bëmë shtet kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Marrëveshja e Prespës mundësoi anëtarësimin tonë në NATO”, tha Pendarovski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Menduh thaci

Thaҫi: Kurti nuk ka takat t’i ndihmojë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut

Bilall-Kasami-1

“Taravari e ka gjithë koaliconin VLEN pas vetes” – Kasami: BDI në dilemë të qëndrojë ose jo mbrapa Bujarit

azilkerkues-1

Të rinjtë të zhgënjyer me programet e kandidatëve për president

flamuri izraelit qeveria

Vetëm një shtetas i Maqedonisë ka kërkuar evakuim nga Izraeli

642c989a-1854-4176-9cae-98cd54b1817d

Izet Mexhiti: Bujar Osmani promotori i “Open Ballkanit” dhe 9 pikëshit anti-Kosovë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nëse i ndajmë qytetarët për shkak të përkatësisë etnike, shteti do të kthehet prapa

ali ahmeti manastir prespe

Evropa është në luftë, Lindja është në luftë” – Ali Ahmeti falënderon liderët e Frontit që u bashkuan

adnan azizi

Azizi nga Zhelina: Ushtarët e UÇK-së janë të zhgënjyer, thonë se “e nisëm luftën për lliri BDI-ja e shndërroi në luftë për LGBDI”

vjosa osmani talat xhaferi

Presidentja Osmani takon kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi

INFO

NA NDIQ