Pendarovski nesër do ta mbajë fjalimin vjetor, Kuvendi këtë vit do të punojë deri më 29 dhjetor

INA
INA

18/12/2023

Në Kuvend nesër do të mbahet fjalimi tradicional i fundvitit i presidentit të shtetit, Stevo Pendarovski, ndërkaq nëse në Kuvend ka kuorum, mund të mbahen vazhdimet e mbledhjeve për të cilat ka kushte për atë. Për më 22 dhjetor është caktuar mbledhja e rregullt në të cilën do të fillojë debati për Buxhetin për vitin 2024, informoi sot në takim me koordinuesit e grupeve të deputetëve kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi.

Mbledhja për pyetje të deputetëve, e fundit për këtë vit, do të mbahet të enjten më 28 dhjetor, ndërsa Kuvendi do të punojë deri të premten, 29 dhjetor. Mbledhja e parë e ardhshme do të jetë më 9 janar 2024, ndërsa gjatë muajit do të ketë me siguri edhe një mbledhje të re. Më pas mbledhja për zgjedhje të qeverisë teknike që duhet të ndodhë më 28 janar, kryeministër i së cilës do të jetë Xhaferi.

Xhaferi në koordinim gjithashtu informoi për procedurën për zgjedhje të anëtarit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor, që duhet të zgjidhet me shumicë prej dy të tretash.

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi më 15 dhjetor, kryetarëve të partive opozitare shqiptare, Izet Mexhiti, Afrim Gashi, Bilall Kasami, Arianit Hoxha dhe Skender Rexhepi-Zejd ua dërgoi Raportin e Komisionit kuvendor për çështje të zgjehdjeve dhe ndryshimeve me listën e konstatuar të kandidatëve për anëtar të KSHZ-së.

Ata më së voni deri sot, deri në orën 16:30, duhet t’i dorëzojnë me shkrim propozimin për anëtar të KSHZ-së nga lista e parashtruar.

Komisioni për Çështje të Zgjedhjeve dhe Emërimeve konstatoi listë me pesë kandidatë prej të cilëve duhet të zgjedhet anëtari i KSHZ-së dhe atë Berat Dauti, jurist i diplomuar nga Tetova, Abdush Demiri, ekonomist i diplomuar nga Tetova, Robert Trajkovski, magjistër për paqe dhe zhvillim nga Kumanova, Zulfi Adili, jurist i diplomuar nga Shkupi dhe Samir Rakipi, jurist i diplomuar nga Tetova.

Në koordinim nuk morën pjesë përfaqësuesit e OBRM-PDUKM-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

gordana-siljanovska-1392x899

Shkup: Gordana Siljanovska Davkova, kandidate për presidente e VMRO DPMNE-së

policia speciale maqedoni

Ish-kryetari i një komune në Maqedoni kapet nga policia si pjesë e një grupi kriminal

INFO

NA NDIQ