Pendarovski nuk dekretoi propozim-ligjin për Lojërat e Fatit

INA
INA

13/02/2024

Presidenti Stevo Pendarovski nuk ka nënshkruar dekretin e propozim-Ligjin për Lojërat e Fatit. Në analizën e presidentit për vendimin i cili do ta kthejë propozim-ligjin në lexim të tretë thuhet se është keqpërdorur flamuri i BE-së dhe nuk është respektuar asnjë akt evropian si kusht përmbajtjesor për ligjet të kryqëzohen më të drejtën obligative të BE-së, shkruan Alsat.

“Ndryshimet janë miratuar përmes përdorimit jo të duhur të procedurës së shpejtë për harmonizimin me të drejtën e BE-së, apo procedura e njohur në gjuhën popullore  “flamurit Evropian” në situatë kur në dispozita mungojnë “akte” përmbajtjesore (e drejtë e patjetërsueshme e BE-së) në fushat të cilat i prek ky ligj, përfshi edhe faktin që ky ligj nuk përfshin as aktin e kufizuar të BE-së”, ka shkruar Stevo Pendarovski, President.

Vendimi i Pendarovskit është marrë edhe në konsultim me delegacionin e BE-së.

“Vendimi i është miratuar mbi bazën e analizës së detajuar ndaj tekstit të ligjit dhe procedurave mbi të cilat është miratuar ky ligj, përfshi edhe konsultimet e bëra me Delegacionin e BE-së si partner i yni më i rëndësishëm në procesin e negociatave”, ka shkruar tutje ai.

Kreu i shtetit kërkon proces gjithëpërfshirës gjatë leximit të tretë dhe palëve i sugjeron që propozimi të mos kalojë me flamur të BE-së por me procedurë të rregullt. Propozim-Ligji për Lojërat e Fatit si propozim i tillë nxiti reagimin e shoqatave dhe asociacioneve që menaxhojnë këtë industri. Akuzat e tyre ishin se shteti po merr monopolin nën kontroll me qëllim keqpërdorimin e tyre për përfitime personale.

Pak ditë para se teksti i ligjit të kalonte në Qeveri, organi ekzekutiv vendosi formimin e katër shoqërive aksionare të cilat do të kontrollonin dhe zbatonin industrinë e lojërave të fatit, ndërsa parashikonte edhe formimin e Video Lotarisë Shtetërore.

Opozita ka akuzuar Qeverinë se me dispozitat e propozuara, kontrolli i lojërave të fatit po i jepet nëntokës, ndërsa pushteti ishte arsyetuar se me ligjin e propozuar përveç që largohen kazinotë nga shkollat dhe objektet fetare, përforcohen edhe kushtet për qasje në lojërat e fatit dhe lojërat e fatit online./ Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

Koridori-8-10d

Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

shqiper kosov

Filloi zgjerimi dhe asfaltimi i rrugës që e lidh Kosovën me Shqipërinë

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

pompa-benzines-derivatet-naftes

Lirohet çmim i naftës, shtrenjtohet çmimi i benzinës në Maqedoni

partite politike shqiptare VLEN BDI Populli PDSH ASH Sela PDE

Përpos liderëve këto janë emrat e disa kandidatëve për deputetë që po kalkulohen në Nj.6 zgjedhore?!

INFO

NA NDIQ