Pendarovski: Nuk shoh problem që ndonjë nga fqinjët të shfaq devotshmëri ndaj njërit prej gurthemelëve të shtetësisë tonë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/02/2022

Presidenti Stevo Pendarovski sot para Muzeut të Luftës Maqedonase ku do të hap ekspozitën “150 vjet nga lindja e Goce Dellçevit”, tha se festimin e përbashkët të kësaj dite nga delegacioni i Maqedonisë dhe Bullgarisë, pa vendim të marrë nga Komisioni i Përbashkët për Çështjet Historike dhe Arsimore, nuk e konsideron si presion ndaj komisionit, por akt të vullnetit të mirë nga të dyja palët për të ulur tensionet e nxitura nga bllokada e Bullgarisë ndaj integrimit evropian të Maqedonisë, njofton Portalb.mk.

“Nuk e di nëse në kuptimin formal ka vendim për përkujtim të përbashkët sepse kjo duhet të jetë një nga kompetencat e komisionit historik, por nuk shoh problem edhe nëse nuk është ashtu. Edhe para ekzistimit të komisionit historik, ne kemi bërë kremtime të përbashkëta të ngjarjeve dhe personaliteteve të caktuara, të monumenteve të ndryshme edhe në Bullgari edhe në Maqedoni edhe pa vendim të komisionit historik. Nuk shoh problem në atë që ndonjë nga fqinjët tanë të shpreh devotshmëri ndaj njërit prej gurthemelëve të shtetësisë sonë” tha Pendarovski.

Ndryshe në ora 13 në Shkup lule te varri i Goce Dellçevit vendosë edhe n Delegacioni bullgar i kryesuar nga Ministrja e Jashtme Bullgare Teodora Gençovska, së bashku me Ministren e Kulturës së Maqedonisë Bisera Kostadinova Stojçevska dhe Zëvendësministren e Punëve të Jashtme Fatmire Isaki.

“Qeveria e Maqedonisë së Veriut e mirëpret pjesëmarrjen e delegacioneve të Bullgarisë në kremtimin e 150 vjetorit të lindjes së, për ne, figurës më të rëndësishme historike për vendin tonë, me çka të dy vendet vazhdojnë me përpjekjet e tyre për intensifikimin dhe thellimin e bashkëpunimit të përgjithshëm dhe forcimin e mirëbesimit”, informuan nga qeveria.

Kjo nuk është hera e parë që politikanë nga të dyja vendet e nderojnë Dellçevin. Në vitin 2017 dhe 2019, ish-kryeministrat e Maqedonisë dhe Bullgarisë, Zoran Zaev dhe Bojko Borisov, vendosën lule te varri i Dellçevit në kishën e Shën Spasit në Shkup.

Ndryshe, Pendarovski, i cili sot vendosi lule te varri i Dellçevit, është pritur para kishës së Shkupit, Shën Spas, nga një grup njerëzish me fishkëllima dhe të bërtitura. Duke iu përgjigjur një pyetjeje gazetare për atë ngjarje, presidenti tha se është reagim normal në një demokraci.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

Screenshot_2024-04-24-16-05-49-430_com.facebook.katana-edit

Shefik Bajrami shkel rëndë urdhrat e Ministrisë së Brendhsme, nxjerr nga shtabi i SPB – Tetovë policët e deleguar për të qenë pjesë të shtabit

INFO

NA NDIQ