Pendarovski: Pajtimi dhe bashkëpunimi rajonal – të përshpejtohen integrimet Evropiane

Picture of INA
INA

27/06/2023

“Tejkalimi i ndarjeve, ndërtimi i besimit” është motoja e kryesimit të Maqedonisë së Veriut me Procesin për bashkëpunim në Evropën Juglindore.

Në Podgoricë, në Samitin e shefave të shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të këtij procesi, Presidenti Pendarovski, sic njofton KlanM, tha se fokusi kryesor do të jetë pajtimi, bashkëpunimi rajonal dhe përshpejtimi i integrimeve euroatlantike.

“Duke marrë parasysh luftën në Ukrainë, si sfidë serioze për kontinentin evropian dhe më gjerë, por edhe sfidat që dalin nga cështjet e pazgjidhura në rajonin tonë, si kryesues të ardhshëm do të fokusohemi tek parimet që përmenden në dokumentet e themelimit të kësaj nisme – marrëdhënie të mira ndërfqinjësore, stabilitet, siguri dhe integrimi I vendeve tona në familjen evropiane” – tha Pendarovski.

Presidenti Pendarovski, ka shprehur kënaqësinë nga njoftimi I paradokohshëm I Presidentit të Komisionit Evropian për Planin e ri për rritje për Ballkanin Perëndimor, për të cilin tha se është tërësisht në pajtim me kërkesat që të fitohet një përparësi e caktuar nga anëtarësimit në BE, para anëatërsimit formal. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
2 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
4 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
4 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
4 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
5 orë
Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

ME TE LEXUARA

11 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
1 ditë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë
6 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
1 ditë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
11 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
1 ditë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë

LEXO MË SHUMË

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

INFO

NA NDIQ