Pendarovski: Pandemia, shembull për rreziqet nga dezinformatat

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2022

Presidenti Stevo Pendarovski sot mori pjesë në konferencën “Informacione kundër dezinformimit”: Ndërtimi i rezistencës drejt praktikave dezinformuese në rrethimin post-Kovid në Maqedoninë e Veriut” në organizim të Këshillit Euroatlantik, përcjell TV21. Pendarovski theksoi se pandemia ka dhënë shembull konkret për pasojat nga dezinformimi.

“Pandemia konkretisht na tregoi se çfarë probleme mund të shkaktojnë dezinformatat. Në nivel global, jo vetëm tek ne, e ashtuquajtura infodemi e ashpërsoi debatin publik në lidhje me këtë çështje, objektivisht e zvogëloi efikasitetin e masave dhe politikave për ballafaqim me pandeminë, rriti hezitimin e njerëzve për vaksinimin dhe përfundimisht u vendos skena për për shfaqjen e teorive konspirative për luftëra biologjike që duan ta zvogëlojnë popullsinë e botës, për vendosje të çipave dhe kontroll përmes vaksinave nga ana e qendrave të fuqive botërore”, tha presidenti Pendarovski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ