Pendarovski – Piç: Fillimi i negociatave mes RMV-së dhe BE-së do të sjellë stabilitet në Ballkan

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

31/01/2022

Çështja lidhur me anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian (BE) dhe dialogu me Bullgarinë, kanë qenë një nga temat kryesore të takimit të sotëm të presidentit Stevo Pendarovski me përfaqësuesin special të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Ser Stjuart Piç.

Pendarovski, siç kë bërë të ditur Kabineti i tij e ka informuar mysafirin për përparimin e dialogut mes dy vendeve dhe në këtë kontekst, presidenti e ka falënderuar për interesin dhe mbështetjen e Britanisë së Madhe për dialogun maqedono- bullgar. Shefi i shtetit ka theksuar se tejkalimi i bllokadës për fillim të negociatave paraqasëse me BE-në do të sjell parashikueshmëri dhe stabilitet shtesë për Ballkanin Perëndimor.

Presidenti ka shprehur kënaqësi nga vizita e përfaqësuesit special Piç së shpejti pas emërimit të tij në funksion në dhjetor të vitit 2021, duke vlerësuar se ky është konfirmim mbi përkushtimin e Mbretërisë së Bashkuar në ruajtjen e stabilitetit dhe prosperitetit në rajon.

Bashkëbiseduesit kanë shkëmbyer mendime dhe informacione mbi gjendjen aktuale në vend dhe rajon si dhe mundësitë e bashkëpunimit me Britaninë e Madhe për temat me interes të përbashkët lidhur me stabilitetin dhe sigurinë si dhe forcimin e institucioneve në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë.

Pendarovski dhe Piç mes tjerash kanë biseduar edhe për bashkëpunimin e shkëlqyer bilateral mes Maqedonisë së Veriut dhe Mbretërisë së Bashkuar dhe mundësitë e forcimit të bashkëpunimit mes dy shteteve dhe sigurimin e mbështetjes së mëtejme britanike në më shumë sfera dhe forma.

TË FUNDIT
2 orë
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)
11 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
15 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
17 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
20 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
20 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
1 ditë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
17 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
1 ditë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
15 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
11 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

INFO

NA NDIQ