FOTO/Pendarovski – Rosval: Negociatat me BE-në janë kyçe për përshpejtimin e agjendës së reformave

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/05/2023

Presidenti Stevo Pendarovski sot priti Xhesika Rosval, ministre për Çështje Evropiane të Mbretërisë së Suedisë, e cila po qëndron për vizitë në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Në takim u shkëmbyen mendime për bashkëpunimin e përgjithshëm ndërmjet dy vendeve që ushqejnë miqësinë dhe mirëkuptimin e ndërsjellë, për aspiratat evropiane të Maqedonisë së Veriut, si dhe për situatën në rajonin më të gjerë, në kuadër të agresionit rus kundër Ukrainës, kumtoi kabineti i shefit të vendit.

Presidenti Pendarovski shprehu falënderim për mbështetjen e vazhdueshme politike dhe financiare nga Mbretëria e Suedisë për integrimin evropian të Maqedonisë, duke theksuar se negociatat për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian janë të një rëndësie kyçe për përshpejtimin e agjendës së reformave në vend dhe do të ndikojnë pozitivisht në stabilitetin dhe prosperitetin e rajonit. Presidenti Pendarovski shprehu pritjen e tij për vazhdimin e përkrahjes dhe përkushtimit të Suedisë për rajonin edhe gjatë presidencës suedeze të tanishme me Këshillin e Bashkimit Evropian.

Presidenti Pendarovski e riafirmoi mbështetjen e Maqedonisë së Veriut për anëtarësimin e hershëm të Suedisë në NATO, që do të kontribuojë në stabilitetin e përgjithshëm të kontinentit evropian, theksohet në kumtesën nga kabineti presidencial.

 

https://www.facebook.com/SPendarovski/posts/805489217608657

 

 

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Faliminderit, në një kohë rekord nënshkruat për kandidaturën time për President!

urim etemi bilall kasami

Kasami prezanton prurjen e radhës në Lëvizjen BESA

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

fejzi hajdari

Hajdari: Kandidatët shqiptarë garë për nënshkrime, kandidatët maqedonas për president

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

INFO

NA NDIQ