Pendarovski shpalli kandidaturën për mandatin e dytë për president

ina-online
ina-online

01/03/2024

“Unë do kandidoj në këto zgjedhje, jo vetëm për të marrë pjesë, por edhe për të fituar”, tha sot presidenti i vendit, Stevo Pendarovski, duke shpallur rikandidimin për president të Maqedonisë së Veriut.

Pendarovski që postin e presidentit e mban ngs viti 2019 shtoi se kandidatura e tij është qytetare. Ai u bëri thirrje qytetarëve që të japin nënshkrimin e tyre për kandidimin.

LSDM-ja poashtu më 3 mars do ta zyrtarizojë në një konventë mbështetjen e saj për Pendarovskin për zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

Pse kandidoi ende për postin e lartë në shtet?

“Arsyeja kryesore është se kam mandat pa asnjë gabim strategjik. Pa asnjë aferë korruptive dhe asnjë orë nepotizëm apo konflikt interesi, të lidhur me mua, familjen, të afërmit, miqtë apo bashkëpunëtorët më të afërt. Unë u bëra koordinator kombëtar dhe i drejtova negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe në mandatin tim të parë u bëmë anëtarë të Aleancës. Pres që vendi ynë të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian në mandatin tim të dytë. Një çështje tjetër janë politikat e mia në sferën e marrëdhënieve ndëretnike, të cilat janë, kanë qenë dhe do të jenë baza e stabilitetit në vend dhe kohezionit ndëretnik. Unë jam maqedonas, por nuk ka pasur asnjë rast në pesë vitet e fundit që përkatësia ime etnike të ketë qenë arsye për të favorizuar apo poshtëruar dikë. Strukturat e bashkëpunëtorëve të mi në Kabinet, por të gjithë emrat që kam dërguar në autoritetin tim ligjor dhe statutor janë konfirmuar për këtë që po flasim. Arsyeja e tretë lidhet me të dytën. Në pesë vitet e fundit kam treguar se presidenti mund të jetë i pavarur nga çdo qendër politike apo pushtet ekonomik në vend, përfshirë edhe ata që e mbështetën në zgjedhje”, deklaroi Pendarovski.

Ai pret votat nga qytetarët e të gjitha komuniteteve, ndonëse është i vetëdijshëm se në raundin e parë do të “kandidojnë” edhe kandidatët e mbështetur nga partitë e shqiptarëve.

“Pres vota nga të gjitha bashkësitë etnike, ashtu si në vitin 2014. Pastaj, në kulmin e autokracisë së VMRO-DPMNE-së dhe me BDI-në në pushtet, fitova 35.000 vota nga shqiptarët, pa asnjë marrëveshje politike. Pra, ka pasur qytetarë nga të gjitha bashkësitë etnike që më kanë votuar dhe shpresoj se do të më votojnë. Përndryshe, nuk mund ta imagjinoj rolin e presidentit”, tha Pendarovski, kandidat për president të Maqedonisë së Veriut.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

Screenshot_2024-04-17-17-23-19-952_com.facebook.katana-edit

Glauk Konjucva në kafe me liderët e VLEN-it, në Çarshinë e Shkupit

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

INFO

NA NDIQ