Pendarovski takohet me kryetaren e KE-së, Von der Leyen

ina-online
ina-online

29/10/2023

Presidenti Stevo Pendarovski priti Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e cila po qëndron për vizitë në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Në takim u diskutua për procesin e negociatave të anëtarësimit të vendit për anëtarësim në Bashkimin Evropian, zhvillimet aktuale politike në Maqedoninë e Veriut dhe situatën aktuale në rajon.

Në këtë drejtim, u shkëmbyen informacione për fazat e ardhshme të negociatave pas përfundimit të procesit të shqyrtimit dhe për dinamikën e zbatimit të reformave.

Në takim u bisedua për raportin e ardhshëm të Komisionit Evropian për progresin e Maqedonisë së Veriut si vend kandidat, si dhe për Planin e Rritjes së Ballkanit Perëndimor, gjatë të cilit presidenti Pendarovski falënderoi për mbështetjen dhe përkushtimin e Bashkimit Evropian ndaj politikës të zgjerimit dhe integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Në takim u shkëmbyen mendime për rëndësinë strategjike të zbatimit të ndryshimeve në Kushtetutë dhe implikimet e mëtejshme në perspektivën evropiane të vendit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

INFO

NA NDIQ