Pendarovski: Të avancohen të drejtat e punëtorëve, të pengohet shfrytëzimi i tyre

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/05/2023

Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski me rastin e 1 Majit – Ditës së Punëtorëve u drejtua me mesazh për qytetarët.

“Me 1 Maj – Ditën e Punës, të kujtojmë dhe të falënderojmë të gjithë ata që kontribuan për një trajtim më të drejtë të punëtorëve. Gjithashtu u jemi mirënjohës të gjithë atyre që ende po luftojnë për të siguruar kushte të mira pune, paga adekuate dhe sigurim social, duke ndërtuar një shoqëri ku puna e ndershme do të vlerësohet me dinjitet dhe të drejtat e punëtorëve do të mbrohen plotësisht”, thotë Pendarovski.

Zhvillimi dhe përparimi i Maqedonisë së Veriut, si dhe parakusht që të rinjtë të qëndrojnë në vendlindje, në masë të madhe, shkruan Pendarovski, varet nga kushtet e punës dhe standardet moderne të punëtorëve.

Prandaj, siç thotë ai, duhet të rishikojmë vazhdimisht të drejtat e punëtorëve, të parandalojmë shfrytëzimin e tyre, të mendojmë se si t’i përmirësojmë për të sjellë prosperitet më të madh.

Pendarovski shton se detyra jonë është që punëtorët të kenë edukimin dhe trajnimin e nevojshëm, të kenë trajtim të drejtë nga punëdhënësit, të heqim barrierat për pjesëmarrje të plotë në vendin e punës për qytetarët me aftësi të kufizuara.

“Të përkushtohemi për të ofruar mundësi për të gjithë, sepse çdo punëtor meriton respekt dhe ka të drejtë për një jetë dinjitoze”, thekson kreu i shtetit në mesazh.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Sela për Kurtin: I kam dalë borxh!/ Kam dhënë kontribut modest që ai të jetë sot kryeministër

bota ruse harta

Ushtarët rus në Ukrainë bëjnë fotografi me një hartë që tregon edhe Ballkanin

Screenshot_2024-02-29-20-47-04-453_com.facebook.katana-edit

Dr. Ilir Vela i bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët

tv-media-radiodifuzion

Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

asdren shkupi besa

Kasami prezanton aderimin e radhës në BESA

instituti-arben-xhaferi

(VIDEO) Instituti “Arben Xhaferi” instalon barometrin e përfaqësimit të drejtë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

shaip kamberi vucic

Kamberi publikon listën e kërkesave që ia dorëzoi Vuçiqit

INFO

NA NDIQ