Pendarovski: Të bashkohemi në përpjekjet për të krijuar një shoqëri të drejtë dhe humane

ina-online
ina-online

23/12/2023

Në vend që të rraskapitemi në luftëra ideologjike dhe kulturore, të bashkohemi në përpjekjet për të krijuar një shoqëri të drejtë dhe humane me vertikale të qarta morale. Në këtë mënyrë jo vetëm që do të tejkalojmë agoninë dhe do të zbusim krizën, por edhe do ta kthejmë shpresën në nënqiellin e Maqedonisë, theksoi presidenti Stevo Pendarovski në fjalimin e pritjes së fundvitit për kishat, bashkësitë fetare dhe grupet religjioze që organizoi mbrëmë Komisioni për Marrëdhënie pe Bashkësitë Fetare dhe Grupet Religjioze, transmeton Portalb.mk.

Pendarovski theksoi se, bashkëjetesa nuk ndërtohet vetëm me shkëmbim të mesazheve dhe urimeve të sjellshme, por para së gjithash përmes relacioneve dhe miqësive personale.

Çështja për secilin prej nesh, siç theksoi, është se si të dalim nga agonia e pashpresës dhe si të kthejmë sërish shpresën në shoqërinë e Maqedonisë.

Presidenti theksoi mbështetja institucionale nga ky komision i cili sipas tij, ka rol të pazëvendësueshëm që të ndihmojë në kapërcimin e ndarjeve në shoqëri, të kërkojë pika të lidhjes dhe me atë të kultivojë kulturën e tolerancës fetare dhe respektimit të dallimeve religjioze.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhje maqedoni

17 milionë euro për zgjedhjet

kshz-2-800x445

Nga e premtja fillon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët presidencialë dhe deputetë

Afrim Gashi

Gashi: Është momenti që ta përmbyllim një cikël të errët të jetës tonë, dhe t’i japim mundësi shpresës, suksesit!

Taravari

Taravari: Edhe sondazhi i Debat Plus shpalli fitues opozitën shqiptare VLEN, ndryshimi ka nis!

Qeveria talat xhaferi

Nga mbledhja e gjashtë e Qeverisë, ja vendimet

talat xhaferi fondacioni albiz

Xhaferi: Investimi te të rinjtë është investim i së ardhmes

sondazhi vlen bdi debat plus

Sondazhi i Debat Plus: Ja kush do t’i fitojë zgjedhjet tek shqiptarët në Maqedoni?

Taravari

Taravari: Ka gjasa që në raundin e dytë për president të shkojë një kandidat shqiptar

kuvendi parlamenti

Ligji i mediave kalon filtrin në komisionin parlamentar për çështje evropiane

INFO

NA NDIQ