Pendarovski: Të bashkohemi rreth qëllimit të përbashkët

INA
INA

23/10/2023

Presidenti Stevo Pendarovski u ka dërguar urim qytetarëve me rastin e 23 tetorit – Ditës së Luftës Revolucionare të Maqedonisë.

“Në këtë ditë, saktësisht 130 vjet më parë, gjashtë të rinj themeluan organizatën revolucionare maqedonase, e cila arriti të bashkojë njerëzit më të guximshëm dhe më të arsimuar të kohës së tyre rreth një qëllimi të përbashkët – shteti i lirë maqedonas. Ky brez i ri dhe i avancuar arriti të forcojë besimin e popullit maqedonas se vetëm me forcat e veta mund të luftojnë për liri dhe drejtësi”, thuhet në urimin e presidentit Pendarovski.

“Edhe pse për shkak të propagandës, presioneve dhe aspiratave fqinje, lufta jonë revolucionare pati suksese dhe dështime qëllimi mbeti i njëjtë.. Kryengritja e Ilindenit i dha Republikës së Krushevës, Luftës Nacionalçlirimtare dhe Antifashiste shtetformues.

Ashtu si lufta e brezit revolucionar ishte për një shtet të lirë dhe të drejtë, edhe lufta jonë sot duhet të jetë kundër korrupsionit, nepotizmit dhe krimit që ushqejnë mosbesim, padrejtësi sociale dhe emigrim masiv të të rinjve. Ashtu si 130 vjet më parë, edhe ne duhet të kapërcejmë ndarjet tona dhe të bashkohemi rreth një qëllimi të përbashkët – një shtet ligjor demokratik dhe funksional me mundësi të barabarta për një jetë dinjitoze dhe përparim për secilin qytetar.

Gëzuar dhe të përjetshëm 23 Tetorin – Ditën e Luftës Revolucionare Maqedonase!”, thuhet në urimin e presidentit Pendarovski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Behgjet Pacolli konfirmon vrasjen e gruas së këshilltarit të tij, ja si reagon (FOTO)

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

jeton abdullahu flamuri

Flet tetovari që ngriti flamurin kombëtar pranë kishës në Kodrën e Diellit

flamur gashi

Flamur GASHI, do të jetë Drejtor Menaxhues i Televizionit “A2 CNN” në Kosovë!

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

Kovacevski

Kovaçevski: Qytetarët nuk e duan izolimin, ashtu siç ndodhi për 11 vjet

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

adriatik lapaj

Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë

INFO

NA NDIQ