Pendarovski u takua me ministren e shtetit gjerman për Evropën, ja çka u diskutua

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2022

Presidenti Stevo Pendarovski sot priti Anna Lirmann, Ministre e Shtetit për Evropën në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Republikës Federale të Gjermanisë.

Sipas Zyrës së Presidentit, Pendarovski tha se vizita e ministres Lirmann menjëherë pas emërimit të saj, dëshmon përkushtimin e qartë të autoriteteve gjermane ndaj aspiratave të vendeve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Ai falënderoi se zgjerimi i Bashkimit Evropian dhe i Ballkanit Perëndimor janë ndër prioritetet kryesore të Qeverisë së re të kancelarit Olaf Scholz.

Republika e Maqedonisë së Veriut, theksoi presidenti, mbetet e përkushtuar ndaj agjendës evropiane dhe ripohoi pritjet për fillimin e shpejtë të negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Në këtë drejtim, ai vuri në dukje gatishmërinë e vendit tonë për të vazhduar dialogun me Republikën e Bullgarisë, në frymën e marrëdhënieve të mira fqinjësore, me qëllim tejkalimin e bllokadës në drejtim të integrimeve evropiane.

Në kuadër të marrëdhënieve bilaterale, presidenti Pendarovski vlerësoi se Gjermania është një partner kyç politik dhe ekonomik i vendit dhe një nga partnerët më të rëndësishëm tregtarë në vitet e fundit dhe shprehu shpresën për forcimin e mëtejmë të miqësisë dhe partneritetit mes dy vendeve, përfshirë NATO-n. aleancë, pritje për rritje të mëtejshme të tregtisë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

lindita ahmeti

ITSHKSH përkujtoi studiuesen Lindita Ahmeti

IMG_1415

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

inbound5716384559552820021

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

speciazilanta

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

inbound1570935745553072141

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

ASH

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

pasaporta

Dokumentet personale do të mund të merren edhe të mërkurën

INFO

NA NDIQ