Pendarovski: Ukraina tashmë fituese morale në luftë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2023

Nuk ka dyshim se Ukraina është tashmë fituese morale në këtë konflikt, sepse arriti të bashkojë pas kauzës së saj botën demokratike që tregoi solidaritet dhe mbështetje të paparë në kundërshtimin e shkeljes së të drejtave të njeriut dhe cenimit të lirisë së të tjerëve. Uniteti i botës demokratike dhe mbështetja e vazhdueshme për Ukrainën është po aq e rëndësishme sa vendosmëria e popullit ukrainas për të përvetësuar fitoren. Këto ishin fjalët e presidentit Stevo Pendarovski nga Shtëpia e ARM-së, ku sot mbahet ngjarja me sloganin “Ukraina – vit i heroizmit”, me rastin e përvjetorit të pushtimit rus. transmeton Portalb.mk.

Në një luftë mes të shkuarës dhe prosperitetit, bota demokratike nuk ka të drejtë të mposht, tha ai dhe shtoi se nuk ka dyshim se agresioni rus është një luftë e një diktature kundër një demokracie.

“Pikërisht për këtë, që nga fillimi, si vend, së bashku me aleatët tanë në aleancën e NATO-s, ne ofruam mbështetje dhe vazhdojmë të ofrojnë ndihmë humanitare, teknike dhe ushtarake që nevojitet për të reduktuar humbjet, riparimin e dëmeve dhe përvetësuam fitore përfundimtare”, theksoi Pendarovski.

Presidenti theksoi se mbështetja e vendit për Ukrainën do të vazhdojë të jetë e palëkundur dhe konkrete, sepse, siç tha ai, në një botë ku jeta njerëzore është vlera bazë, agresioni si mjet për të arritur çdo qëllim është jo vetëm i papranueshëm, por edhe imoral. .

Megjithatë, ai tha se zgjedhja se kur dhe në çfarë kushtesh do të ndodhë paqja është më e drejta për vetë qytetarët ukrainas, të cilët po luftojnë për mbijetesën e tyre.

“Në javët e kaluara, aleatët kryesorë evropianë, së bashku me Shtetet e Bashkuara, morën vendime të rëndësishme për ndihmën specifike ushtarake dhe ekonomike për Ukrainën që do të mundësojë mbrojtjen dhe shtypjen e forcave ruse jashtë territoreve të pushtuara. Është e qartë se vetëm në këtë mënyrë mund të krijohen kushte për përfundimin e luftës dhe sigurimin e garancive se Ukraina dhe Evropa nuk do të përballen më kurrë me kërcënime ekzistenciale dhe konflikte të përmasave shkatërruese”, tha kreu i shtetit në fjalimin e tij në ngjarjen “Ukraina – viti i heroizmit”.

Duke iu referuar fillimit të konfliktit ushtarak pikërisht një vit më parë, Pendarovski theksoi se përkundër dyshimeve se Ukraina nuk do të qëndrojë shumë në luftë, vendi megjithatë duroi, i vendosur për të ruajtur me çdo kusht pavarësinë e saj. Sakrifica e popullit ukrainas, tha Pendarovski, është një mesazh për të gjithë ata që ende po analizojnë se si duhet të përfundojë kjo luftë.

“Për çdo qenie njerëzore morale, i vetmi rezultat i drejtë duhet të jetë çlirimi i të gjithë territorit të Ukrainës”, shtoi Pendarovski.

Një botë në të cilën fuqia e agresorit është më e fortë se paqja dhe demokracia do të ishte një vend i rrezikshëm për të jetuar, në të cilin paqëndrueshmëria e përhershme do të ishte “normalja jonë e re”, tha kreu i shtetit në fjalimin e tij, duke shtuar se njerëzit me mendim të lirë nuk duhet të na lejojnë të jetojmë në një botë të tillë.

Kujtojmë se në vitin 2021, Putin filloi të vendoste një numër të madh trupash ruse afër kufijve të Ukrainës. Për muaj të tërë Putini e kishte mohuar se do të pushtonte fqinjin e tij. Duke shpallur pushtimin më 24 shkurt 2022, ai akuzoi NATO-n se po kërcënonte “të ardhmen historike të Rusisë si komb”.

TË FUNDIT
1 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
3 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
6 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

12 orë
Hovenier: Mbështesim popullin e Kosovës, kemi mospajtime me qeverinë
1 ditë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
9 orë
Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë
1 ditë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
6 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ