Pendarovski: Vendi është gati me rezerva mallrash, do të jetë problem nëse kriza në Ukrainë zgjat më shumë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/02/2022

Nuk jam optimist se mund të kemi takim produktiv liderësh me partitë. Kur thirret takim liderësh do të thotë se Kuvendi nuk funksionon. Së dyti, duhet të ketë marrëveshje nga të dyja palët, kurse një gjë të tillë nuk ka. U sugjerova dy partive më të mëdha të marrin pjesë në Këshillat e Sigurimit që unë organizoj, por ato nuk ranë dakord. I sugjerova që shërbimet t’i informonin. Shpresoj se do të ketë reagim pozitiv ndaj shërbimeve që i informojnë palët për gjendjen në vend dhe jashtë vendit, tha Pendarovski në konferencën për utrinski brifing, transmeton Portalb.mk.

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit u diskutua jo vetëm për aspektet e sigurisë, por edhe për ato që janë të rëndësishme për jetën në vend.

“Vlerësimet i referohen fakteve reale të paraqitura nga Kryeministri. Ne jemi të mbushur me rezerva mallrash. Problemi do të jetë nëse kjo me Ukrainën zgjat më shumë. Atëherë do të duhet të bëjmë importe ndërhyrjeje. Serbia ka vendosur të mos eksportojë burime jetike. Çmimet në bursa janë rritur jo vetëm për naftën por edhe për drithin”, tha Pendarovski për Utrinski brifing.

Lidhur me insistimin e opozitës për zgjedhje të parakohshme parlamentare, Pendarovski thotë se kjo e pengon shtetin dhe proceset, ndërsa zgjedhjet e ngadalësojnë gjithë dinamikën ekonomike dhe politike. Pendarovski shton se nëse Kuvendi voton zgjedhje të parakohshme me shumicë, ai do ta pranojë atë.

TË FUNDIT
4 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
4 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
5 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
5 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
7 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

10 orë
Serbi Stoilkoviç pjesë e Qeverisë, ja çka thotë Mickoski
19 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
12 orë
Dorëzohet në Kuvend përbërja e re e Qeverisë, pritet caktimi i seancës
10 orë
ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

arben taravari

Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

INFO

NA NDIQ