Pendarovski: VMRO-ja s’mund t’i mashtrojë përfaqësuesit e huaj

INA
INA

30/01/2024

në atë anë që flasin gjuhën e shekullit të 19-të dhe ju kërkojnë diçka që nuk është dëgjuar në pranimin e ndonjë vendi para BE-së nga viti 1957 deri më sot, është e qartë se duhet të bëni gjithçka për ta zvogëluar atë dialog, në atë moment vetëm një monolog nga Bullgaria dhe një diktat, brenda kufijve të arsyeshëm. Ne arritëm ta bëjmë këtë me ndihmën e Evropës, sepse pak njerëz atje që i kuptojnë këto elemente radikale nacionaliste bullgare. Në fund, ne erdhëm vetëm për të futur bullgarët në Kushtetutë. Kjo nuk do të mund të ndodhte nëse do të kishte politikanë evropianë në Bullgari, të cilët, në vend që të ashpërsojnë retorikën e tyre me popullin maqedonas dhe me ne si vend, duhet të kishin shtrirë dorën dhe të tregonin sjellje evropiane. Për fat të keq, disa nga politikanët e atëhershëm flisnin gjuhën e San Stefanos”, sqaron Pendarovski.Ai konsideron se thelbi i kornizës negociuese u është shpjeguar mjaftueshëm qytetarëve, por se, për disa njerëz për arsye politike, është shtrembëruar duke thënë gjëra që, siç thotë ai, nuk ekzistojnë në të vërtetë. Ai gjithashtu komentoi kritikat nga opozita se nëse do të ishin konsultuar, ata do të kishin ndihmuar në një kornizë më të mirë.

“Vlerësimi im është se VMRO-DPMNE bëri kalkulimin e saj partiak se vetëm me retorikë antibullgare, dhe në thelb antievropiane, por edhe retorikë antishqiptare mjaft shpesh gjatë vitit të kaluar, do të marrë më shumë pikë dhe do të fitojë zgjedhjet e ardhshme. Fakti që ata kanë bërë dëme të pariparueshme në atë që qytetarët me të vërtetë mendojnë si për Evropën ashtu edhe për marrëdhëniet ndëretnike nuk u intereson atyre. Sipas njëfarë logjike, ata do ta rregullojnë kur të vijnë në pushtet. Por, edhe kur je në opozitë, duhet të jesh politikisht i përgjegjshëm. Ashtu si pas zgjedhjeve, për shembull, ju do të rregulloni imazhin e Evropës, e cila ka problemet dhe lëshimet e veta si për rajonin ashtu edhe për ne, por mbështetja për BE-në dhe për shkak të një retorike të tillë anti-evropiane të partisë opozitare ka rënë në një nivel të ulët të paparë. Është e vështirë ta kthesh atë kur thonë se Evropa nuk na do ose tezën kryesore të opozitës se Evropa na do vetëm si bullgarë. Është një marrëzi politike e rangut më të lartë. Por, është shprehur nga përfaqësuesit më të lartë të asaj partie opozitare. Bindja e 26 vendeve dhe Bullgarinë për të rinegociuar kornizën negociuese është një çështje e Sizifit. U uroj shumë suksese nëse janë në gjendje të përmirësojnë kornizën negociuese. Por, zyrtarët e lartë evropianë thonë se një gjë e tillë është e pamundur, nënvizon Presidenti Pendarovski.

Për mënyrën se si i kupton mesazhet e ndihmës sekretarit të shtetit të SHBA Xhejms Obrajan në lidhje me zgjedhjet se zgjedhjet e ardhshme të dyfishta janë një zgjedhje e qartë midis njerëzve që kanë një rrugë drejt Evropës dhe njerëzve, e kaluara e të cilëve tregon se nuk janë të interesuar të bashkohen me BE, për Pendarovskin janë një konfirmim i mbështetjes së SHBA për anëtarësimin tonë në BE.

“E di që disa miq evropianë nuk janë të kënaqur me këtë, por argumentoj se Amerika në vitet e fundit ka qenë më shumë në favor që Maqedonia të jetë anëtare e BE-së sesa shumë anëtarë të BE-së. Atyre u intereson që Maqedonia të mos jetë një vend i askujt, por pjesë e BE-së, sepse ekuacioni i vjetër që ne të gjithë e njohim “më pak Evropë në Ballkan do të thotë më shumë Rusi në Ballkan”. Ata kanë interes kombëtar që ne të integrohemi në BE dhe këtë e tregojnë”, tha Pendarovski.

Lidhur me ndryshimet në Ligjin për masat restriktive, Presidenti Pendarovski thekson se në këtë formë nuk do ta nënshkruajë atë, edhe nëse votohet në Kuvend, sepse, siç thekson ai, sipas Ministrisë së Drejtësisë, propozimi në disa dispozita është në kundërshtim flagrant me rendin tonë juridik.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Pasaporta_Radhe_Prolet-780x470 (1)

Mërgimtarët “vërshojnë” sportelet e MPB-së, paguajn trefish për pasaportat

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata ulen çmimet e derivateve të naftës

albin

Kurti i reagon kryeministres serbe: Vendi im quhet Republika e Kosovës, jo ‘Kosova e Metohija’

card-trump

Maqedonia e Veriut sërish në qendër të vëmendjes, këtë radhë mashtrime me “Trump kartela bankare”

kasami tetove nenshkrime

Kasami: Populli ka vendosur për NDRYSHIM! Arbeni për President! (FOTO)

borell-borel

Borrelli për Mynihun: Diskutova ndaras me Kurtin dhe Vuçiqin për depërshkallëzim, fatkeqësisht pa sukses

Boris-Trajkovski

20 vite nga vdekja e Boris Trajkovskit

Rama Zelenski

Zelensky të martën në Tiranë, merr pjesë në Samitin për Ukrainën

taravari rama kurti

Taravari zbulon bisedat me dy kryeministrat shqiptarë, Ramën e Kurtin

INFO

NA NDIQ