Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

ina-online
ina-online

27/02/2024

Muaj më parë presidenti aktual dhe kandidati për edhe një mandat për president, Stevo Pendarovski deklaroi se personalisht so të shpërngulej nga Maqedonia e Veriut, po të mos ishte president, marrë parasysh faktin se paga mesatare në vendin tonë sillet rreth 400 euro.

“Paga mesatare në shtetin tim, mendoj se është ngjashëm edhe në shtetet tjera që jemi tani në skenë, është diku 400 euro. Edhe unë po të mos isha president, edhe unë do të largohesha vetë nga Maqedonia, nga vendi im”, tha Pendarovski.

Ndërsa, kandidati për president nga radhët e BDI-së, Bujar Osmani në thotë se edhe përkundër asaj që është ministër i Punëve të Jashtme, e që merr një pagë mbi 2.500 euro në muaj me rritjen e fundit, e nëse nuk e merr rrogën për një periudhë, detyrohet të marrë borxh për të mbijetuar gjatë muajit.

“Miqtë qeshin kur u them se nëse një muaj nuk marr pagë, do të duhet të marr borxh. Njerëzit thonë “nuk ka shanse”, kaq vite zyrtar, kushedi çfarë pritjesh ka për zyrtarët, por ja po e them sinqerisht se nëse një muaj nuk më vjen rroga, unë e kam patjetër të marr borxh që të mbijetoj. Mua mund të më akuzoni për gjithçka por jo për korrupsion. Thjesht e kam kuptuar se korrupsioni është shumë i lidhur me karakterin”, tha Osmani.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-04-17-20-37-20-617_com.facebook.katana-edit

Fol: Përleshje fizike në BDI-në e Gostivarit, Nevzati i jep shuplakë Valdetit?!

pasaporta

Dy muaj pritje për një pasaportë

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

Screenshot_2024-04-17-17-23-19-952_com.facebook.katana-edit

Glauk Konjucva në kafe me liderët e VLEN-it, në Çarshinë e Shkupit

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

INFO

NA NDIQ