Pengje të një rrethi vicioz!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/03/2023

Nedai Shaholli

Këta janë liderët shqiptarë pengje të një rrethi vicioz që nuk dalin dot nga aty për më shumë se dy dekada rrotullohen pa dalë në rrugë të madhe.

Ata nuk bëjnë dot tutje të ecin përpara për ta çarë rrethin për t’u larguar nga bataku i kënetës së ‘drzhavës Severna’ ku kanë ngecur, pasi janë kredhur deri në fyt me llumin e korrupsionit.

Si ata të pozitës ashtu edhe ata të opozitës e kanë ‘ngrënë karremin’ e pushtetit si pjesë e qelbësirave qeveritare apo si opozitë e privilegjuar shqiptare dhe kanë ngelur pengje të pushtetit që nuk mund ta heqin dot më atë njollë të servilizmit dhe të bashkëfajësisë me ‘mëkatet’ e qeverisë ndaj shqiptarëve përmes fushatave ndëshkuese të organeve represive policore sa herë që shqiptarët rebelohesin për të drejta të munguara kombëtare apo gjatë proceseve të montuara politike.

Këta janë trimat tanë që shajnë dhe akuzojnë njëri-tjetrin për korrupsion dhe për qëndrime antishqiptare si pjesë e qëlbësirave të pushtetit apo si opozitë e papërgjegjshme dhe destruktive, ndërsa kur po afrohet afati i ndryshimeve kushtetuese ‘drzhava Severna’ nuk ka gatishmëri për ta fshirë nofkën e 20%, liderucët tanë si vasalë të pushtetit bëhen bashkë dhe nuk duan t’i prishin punët me ‘drzhavën’, por janë të gatshëm t’i miratojnë ato ndryshime pa prekur 20% e turpit dhe të përdhunimit të identitetit tonë kombëtar nga kushtetuta e supremacisë sllavo-maqedone.

Këta janë liderucët tanë të rrethit vicioz që pushteti dhe ‘drzhava’ i kanë ‘ngritur’ grackën servilizmit dhe të vasalitetit deri në fund të karrierës së tyre politike, ku ata i kanë pranuar këto ‘sakrifica’ për hir të leverdive personale dhe partiake.

A kanë shqiptarët shans për të shpëtuar nga pengu i lederucëve të kapur dhe të nënshtruar?
Gjithsesi që kanë, duke u ndërgjegjsuar njëherë e mirë për mos t’i votuar më këta liderucë të dëshmuar tashmë si vasalë të pushtetit, por duke gjetur alternativa të tjera me burra dhe gra, djemë dhe vajza, të rinj dhe të reja që nuk do të pranojnë vasalitetin dhe servilizmin në këmbim të karrierës dhe pushtetit por do t’i shërbejnë me përgjegjësi qytetarëve nga të cilët kanë marrë besimin për t’i përfaqësuar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

policia-veri

A do të jetë Kosova, Ukraina e radhës?

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

INFO

NA NDIQ