Pensionet do të rriten për 5% – Ai më i ulëti do të ketë shtesë vetëm 626den

INA
INA

28/02/2024

Nga 1 marsi, pensionet do të rriten për 5%, tha sot ministri i Punës dhe Politikës Sociale, Gjoko Velkovski, shkruan Alsat.

“Të gjitha të dhënat nga statistikat janë marrë, llogaritja tashmë është bërë. Nuk do ta quaja rritje, sepse rritja prej 5% e pensioneve që duhet të paguajnë të premten do të jetë si shtesë e pensioneve të tyre”, tha ai.

Në përputhje me metodologjinë e re, rregullimi i masës së pensioneve bëhet dy herë në vit në muajin mars dhe në shtator, bazuar në të dhënat e Entit Shtetëror të Statistikave për koston e jetesës dhe pagën mesatare.

Pensioni më i ulët me rritjen e shtatorit është 12.527 denarë, ndërsa më i larti 73.502 denarë. Kjo do të thotë se pensionistët me pensionin më të ulët do të marrin vetëm 626 denarë rritje, ndërsa pensionistët me pension më të lartë do të kenë rritje prej 3.675 denarë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pasaporta

Dy muaj pritje për një pasaportë

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

Screenshot_2024-04-17-17-23-19-952_com.facebook.katana-edit

Glauk Konjucva në kafe me liderët e VLEN-it, në Çarshinë e Shkupit

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

Peter Stano

BE: Serbia shkeli marrëveshjen, të lejojë menjëherë lëvizjen e lirë

IMG_1188

Serbia bllokon shtetasit e Kosovës edhe në Tabanoc

kufiri kroaci serbi

Kosova u bën thirrje qytetarëve të saj të shmangin “me çdo kusht” kalimin nëpër Serbi

mihalis rokas

Diplomati grek, Rokas edhe zyrtarisht ambasador i ri evropian në Shkup

INFO

NA NDIQ