Me 35 vjet punë ky është pensioni mesatar në Gjermani

ina-online
ina-online

1 Shtator, 2023

Pas 35 vitesh punë dhe pagesë të kontributeve, ju mund të dilni në pension në Gjermani si “i siguruar afatgjatë”.

Pyetja “milionë dollarëshe” që i intereson të gjithë njerëzit tanë që punojnë në Gjermani: Sa pension mund të shpresojnë pas vitesh e vitesh pune?

Konkretisht, revista “Phoenix” shikoi se sa para marrin pensionistët pasi paguajnë kontribute në sigurimin gjerman të pensioneve për të paktën 35 vjet?

Shifrat e Sigurimeve Pensionale Gjermane tregojnë dallime të qarta.

Pas 35 vitesh kontribute, ju mund të dilni në pension në Gjermani si “i siguruar afatgjatë”. Por çfarë lloj pensioni mund të prisni mesatarisht në fund të një jete të gjatë pune?

Të dhënat e vitit 2021 tregojnë se pensioni mesatar në ekonominë më të madhe evropiane, pas 40 vitesh punë, arrin në 1370 euro.

Por ndërkohë sigurimet pensionale gjermane kanë publikuar të dhëna të reja.

Mediat atje shkruajnë se edhe në vitin 2022 ka dallime të dukshme mes shteteve federale në pagimin e pensioneve mesatare. Ndërsa Saarland dhe North Rhine-Westphalia janë ende në krye për sa i përket pensioneve, Turingia dhe Saksoni-Anhalt janë ende në vendin e fundit.

Por ka edhe një dallim të qartë mes gjinive. Ndërsa pensioni mesatar i pleqërisë për burrat është 1,543 euro neto, gratë duhet të paguajnë vetëm për 1,173 euro. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

artur liolini

Atë Artur Liolini ndërron jetë në SHBA, Begaj: Pasardhës i denjë i Fan Nolit

policia italiane

Vritet me armë zjarri në rrugë 35-vjeçarja shqiptare në Firence

vrasje

E rëndë në Itali/ Ekzekutohet me plumb në kokë 35-vjeçarja shqiptare, në kërkim burri i saj (EMRI+FOTO)

kroaci-kufi

Dalin detajet: 19 vjeçari nga Kosova është therur për vdekje në kufirin Serbi-Kroaci

homazhe nju jork afrim bunjaku

Homazhe në Nju Jork, për policin e rënë gjatë detyrës në Kosovë, Afrim Bunjaku

thanas carka

Shqiptari Thanas Çarka: Ja përse kandidoj për Këshillin Bashkiak të Athinës

Kembim valutor euro dollar

Për shtatë muaj, diaspora solli në Kosovë 754 milionë euro

Dashnim Hebibi librat

Të nderohet më shumë diaspora shqiptare!

INFO

NA NDIQ