“Pensioni është rritur për 800 denarë”/Trençevska: Nëse dikush ka marrë vetëm 200-300 denarë rritje, le të paraqitet në Ministri

Picture of INA
INA

10/10/2023

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska thotë se tashmë ka marrë raportin e Grupit të Punës mbi kërkesat e pensionistëve dhe se të njëjtin do ta dorëzojë në Qeveri, shkruan TV21. Trençevska tha se masat që do të përgatiten nga ky raport në shumicën e rasteve do të jenë në ndihmë të atyre që kanë pensione të ulëta. Ministrja tha se nuk është e vërtet që me harmonizimin e fundit prej 5% rritje të pensioneve, dikush ka rritje vetëm prej 200-300 denarëve.

“Nëse ka dikush me 200-300, lirisht le ta paraqes në Ministrinë për Punë dhe Politikë Sociale për arsye se është sistem i përllogaritjes dhe unë nuk besoj që dikush ka marrë rritje prej 200-300 denarëve, respektivisht harmonizim, sepse nëse pensioni më i ulët ishte 12.500, këtë kur e llogaritni me 5,3%, është diku rreth 800 denarë”, tha Trençevska./tv21.tv

TË FUNDIT
13 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
44 minuta
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
51 minuta
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
2 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
2 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

ME TE LEXUARA

1 ditë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
7 orë
Bislimi raporton sot në Komisionin për Integrime Evropiane
1 ditë
Arrestohet në Dubai shqiptari i shumëkërkuar
5 orë
Ambasadori amerikan në Beograd: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE
1 ditë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
44 minuta
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

LEXO MË SHUMË

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani mjekësinë mund ta kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

INFO

NA NDIQ