Pensionistët e vendit me pensione më të ulta, ja si qëndrojnë vendet e rajonit

Picture of INA
INA

05/06/2024

Pensionet janë një temë shqetësuese për pensionistët në të gjithë Evropën, veçanërisht në Ballkan, ku shumat e pensioneve shpesh mbeten prapa mesatares së BE-së.

Vështirësi financiare për pensionistët e Ballkanit

Pensionistët në Ballkan, veçanërisht në BH dhe Serbi, marrin pensione dukshëm më të ulëta në krahasim me pensionistët në vendet e tjera evropiane. Në Federatën e BiH-së, pensioni mesatar është vetëm 319 euro, ndërsa në Republikën Srpska është 303.07 euro. Pensioni mesatar total në BH është afërsisht 311 euro, dukshëm më i ulët se mesatarja e BE. Në mënyrë të ngjashme, Serbia raporton një pension mesatar prej rreth 45,739 dinarë ose afërsisht 765,392 euro. Pensioni mesatar në Mal të Zi prej 488 euro bie nën mesataren e BE-së. Ndërsa në Maqedoninë e Veriut pensioni mesatarë është 19.052 ose diku 300 euro.

Ndryshimi i pensioneve në të gjithë Evropën

Të dhënat e Eurostat theksojnë ndryshimin në shumat e pensioneve të pleqërisë në të gjithë Evropën. Në vitin 2021, pensioni mesatar mujor bruto i pleqërisë në BE varionte nga 2,575 euro në Luksemburg në 226 euro në Bullgari, me mesataren në mbarë BE-në që mbeti në 1,224 euro. Luksemburgu dhe Danimarka krenohen me pensionet mesatare më të larta në BE, ndërsa vende si Bullgaria dhe Shqipëria luftojnë me pensionet mesatare më të ulëta.

Zgjidhja e sfidave të pensioneve

Pabarazitë në shumat e pensioneve nxjerrin në pah nevojën urgjente për reforma në sistemet e pensioneve në të gjithë Evropën, veçanërisht në Ballkan. Mbështetja e duhur financiare për pensionistët është thelbësore për të siguruar mirëqenien dhe dinjitetin e tyre në vitet e tyre të mëvonshme. Qeveritë duhet t’i japin përparësi reformave të pensioneve për të adresuar sfidat financiare me të cilat përballen pensionistët dhe për të mbështetur cilësinë e jetës së tyre.

Shteti Pensioni Mesatarë Pensioni Minimal

Kroacia 39,507 den 33,103 den

Mali i Zi 22.109 den 17.367 den

Bullgarija 21,167 den 16,458 den

Sërbija 19.886 den 10.518 den

Bosnja dhe Hercegovina 19,514 den 15.596 den

Maqedonia e Veriut 19. 052 den 13.000 den

TË FUNDIT
8 minuta
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike
16 minuta
Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re
36 minuta
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
53 minuta
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
57 minuta
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

ME TE LEXUARA

21 orë
17 ditë pas sulmit ndaj kapitenit shqiptar, nuk ka përgjegjësi ndaj sulmuesve
3 orë
Gruevski: Asnjëherë nuk kam menduar se duhet të ndryshojmë emrin
1 ditë
QMK: Gjithnjë e më shumë thirrje për prani të gjarpërinjve në vendbanime
21 orë
Vdekja e ushtarit 25-vjeçar – Shtabi i Përgjithshëm: Armata nuk ka helikopter i cili i plotëson kushtet për transport special mjekësor
2 orë
Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve

LEXO MË SHUMË

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

VLEN_Ministrat-

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

Angela Ageler

Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

gjarper

Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup

deponi kum

Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve

INFO

NA NDIQ