Pensionistët kërkojnë rritjen e pensioneve për 3500 den

INA
INA

20/09/2023

Pensionistët nga më shumë qytete kërkojnë nga shteti në Ditën Ndërkombëtare të Pensionistëve – 20 Shtator protestë para ndërtesës së Qeverisë. Për shkak të protestës, Bulevardi “Ilinden” është mbyllur për qarkullim.

Kërkresa e pensionistëve është janë rritje lineare e pensioneve për 3.500 denarë për secilin pensionist, e jo përqindje në përputhje me Ligjin për sigurim pensional dhe invalidor, si dhe ndryshim i metodologjisë për llogaritjen e pensioneve.

Ministria për punës dhe politikës sociale Jovanka Trençevska pardje njoftoi se deri në fund të muajit pret propozime konkrete për pensionet, me fokus pensionistët me të ardhura të ulëta mujore dhe për të cilat grupi punues i formuar pas protestës së parë të pensionistëve në Shkup ishte ulur për periudhën e kaluar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

INFO

NA NDIQ