Pentagoni: Demokracia dhe sundimi i ligjit në Maqedoninë e Veriut janë të rëndësishme për sigurinë rajonale dhe globale

Picture of ina-online
ina-online

28/06/2023

Është e rëndësishme për sigurinë rajonale dhe globale që Maqedonia e Veriut të përqendrohet në demokracinë dhe sundimin e ligjit, tha për Zërin e Amerikës në gjuhën maqedone zëvendësndihmës sekretari i mbrojtjes i SHBA-së për politikat evropiane dhe NATO-n, Spenser Boyer, transmeton Portalb.mk.

I pyetur nëse beson se korrupsioni në Maqedoni është kërcënim për sigurinë e saj kombëtare, ai thotë se qëndrimi i Pentagonit është se sundimi i ligjit dhe demokracia janë të rëndësishme për të pasur sisteme të forta që do të kontribuojnë në sigurinë rajonale dhe globale.

“Do t’ua lë kolegëve të mi nga Departamenti i Shtetit të flasin për politikën dhe përpjekjet politike që kemi me Maqedoninë e Veriut. Ajo që mund të them nga ana e Departamentit të Mbrojtjes është se ne shohim marrëdhëniet tona në rritje dhe një themel të vërtetë për marrëdhëniet e përgjithshme dypalëshe. Natyrisht, ne kujdesemi për demokracinë dhe sundimin e ligjit në përgjithësi për të gjithë aleatët dhe partnerët tanë. Ne mendojmë se fokusimi në ato gjëra dhe të pasurit demokraci të forta është i rëndësishëm për të pasur sisteme të forta për të qenë elastik, për të kontribuar më gjerësisht në sigurinë rajonale dhe globale. Pra, kjo është gjithmonë e rëndësishme”, thotë Boyer.

Ndërsa për anëtarësimin e vendit në BE, ai thekson se është i rëndësishëm për sigurinë dhe stabilitetin më gjerësisht dhe kjo, thotë ai, është diçka që SHBA-të e mbështesin.

“Unë nuk do të hyj në specifikat e marrëdhënieve midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për çështje specifike politike. Këtë do t’ua lë të tjerëve ta bëjnë, por ajo që do të thoja për Bashkimin Evropian dhe aspiratën e Maqedonisë së Veriut për t’u bërë anëtare, është diçka që ne e mbështesim plotësisht. Natyrisht, varet nga Bashkimi Evropian që të marrë vendimin e vet për anëtarësim, por ne e shohim si të rëndësishëm procesin e lëvizjes drejt anëtarësimit në BE, integrimin më të gjerë euroatlantik, për të ndërtuar mbi hyrjen e Maqedonisë së Veriut në NATO në vitin 2020″, thotë ndihmës sekretari në Pentagon.

I pyetur nëse vonesa e mundshme e mëtejshme eprocesit të anëtarësimit nga njëra anë dhe tensionet mes Kosovës dhe Serbisë nga ana tjetër duhet të jenë alarm për BE-në duke pasur parasysh rrezikun e përshkallëzimit të mëtejshëm, ai përgjigjet:

“Ka gjithmonë një shans që diçka që është në një zonë të caktuar mund të përhapet, dhe ne po e mbajmë një sy në këtë dhe po bëjmë gjithçka që mundemi si vend, dhe po punojmë me Maqedoninë e Veriut dhe të tjerët, në përpjekje për tu siguruar që ta stabilizojmë rajonin”.

Në intervistë, Boyer flet edhe për planin dhjetëvjeçar të bashkëpunimit në mbrojtje që Shtetet e Bashkuara dhe Maqedonia e Veriut nënshkruan muajin e kaluar, duke shpjeguar seky udhërrëfyes parashikon bashkëpunimin dhe politikën dypalëshe dhe rajonale, modernizimin e mbrojtjes, bashkëpunimin në lidhje me sulmet kibernetike dhe trajtimin e dezinformimi.

Kujtojmë që Maqedonia e Veriut pas 17 vitesh me 19 korrik të vitit 2022 filloi bisedimet qasëse me BE-në me mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare.

Ndryshe më 20 qershor Departament Amerikan i Shtetit shpalli non grata, Ramis Merkon.

Uashingtoni nuk do të lejojë hyrjen e tij në Shtetet e Bashkuara, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të konsiderueshëm. Në njoftimin e Departamentit të shtetit thuhet se kryetar i komunës së Strugës, ka shpërdoruar fondet dhe ka ndërhyrë në procese gjyqësore dhe procese të tjera publike, duke dëmtuar besimin e publikut ndaj institucioneve demokratike të Maqedonisë së Veriut.

Përveç Merkos, në listën e zezë të SHBA-ve ishin edhe bashkëshortja e tij Shpresa dhe tre fëmijët e tij.

 11 prill të vitit 2022 për shkeljet ligjore dhe prishje të demokracisë nëpër institucione publike, shoqëruar me korrupsionin, Departamenti i Shtetit Amerikan i shpalli nongrata edhe Nikolla Gruevskin, Sasho Mijallkovin dhe një politikane nga Bosnja.

Paraprakisht, SHBA i ka shpallur nongrata, Menduh Thaçin, Lube Boshkoskin, Xhevat Ademin dhe të tjerë.

SHBA, ka paralajmëruar se Merko nuk është i fundit që është shpallur “nongrata”, por se do të ketë edhe të tjerë.

TË FUNDIT
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
3 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

1 ditë
“BDI-ja po dështon edhe në opozitë” – Arben Taravari reagon për dy modelet që shqyrtohen nga ekspertët e BDI-së
7 orë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
1 ditë
Osmani i reagon VLEN-it, i quan vasal, por nga VLEN i kundërpërgjigjen
7 orë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
1 ditë
Mickoski: Bullgaria s’ka energji për dialog!
7 orë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
7 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ