Pentagoni: Morali i rusëve po bie, pas dy javësh tashmë po thërrasin luftëtarë të huaj

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/03/2022

Ushtria ruse po sulmon gjithnjë e më shumë objektet civile në Ukrainë, dhe në të njëjtën kohë morali i trupave ruse po bie, tha dje një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane.

“Ne kemi parë një rritje të sulmeve ndaj infrastrukturës civile, objektivave civile,” tha një zyrtar i paidentifikuar. Në të njëjtën kohë, shtoi ai, se morali mes trupave ruse ka rënë në disa pjesë të fushëbetejës.

“Ne nuk kemi njohuri për çdo njësi dhe çdo vendndodhje. “Por është mjaft e sigurt që kemi gjetur disa indikacione se morali në disa njësi nuk është i lartë”, tha zyrtari amerikan.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se ushtria ruse po konsideron të sjellë furnizime shtesë në Ukrainë. Tani për tani, nuk është e sigurt që kjo po ndodh, por fakti që është bërë problem është një shenjë shqetësimi nga ana e Rusisë, tha ai.

“Pra, pas tre javësh, ata mund të mbajnë ende forcën e tyre në fushë, por jo pa vështirësi. Unë kam parë tashmë luftëtarë të huaj duke u ftuar, që ishte gjithashtu një zhvillim interesant,” tha zyrtari.

Ka aktivitet të vazhdueshëm detar rus rreth qytetit port të Odessa në Ukrainën jugperëndimore, shtoi ai. Por deri më tani, tha ai, nuk kishte “shenja të menjëhershme” të një sulmi në det. “Nuk jemi të sigurt se çfarë planifikojnë të bëjnë, çfarë do të bëjnë.

Sipas Pentagonit, Vladimir Putin mund të pritet të kërcënojë se do të përdorë armë bërthamore ndërsa lufta përparon.

“Okupimi i zgjatur i pjesëve të Ukrainës kërcënon të shterojë ushtrinë ruse dhe të zvogëlojë arsenalin e saj të modernizuar të armëve, ndërsa sanksionet e mëvonshme ekonomike ka të ngjarë ta zhytin Rusinë në depresion ekonomik afatgjatë dhe izolim diplomatik”, tha nënkoloneli Scott Brier, drejtor i agjencisë amerikane të inteligjencës së mbrojtjes prej 67 faqesh, raporton Bloomberg.

Sipas tij, kombinimi i rezistencës ukrainase dhe sanksioneve ekonomike do të rrezikojë aftësinë e Rusisë për të prodhuar municione moderne. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1243

Kasami: VLEN do të ndajë 500 milionë euro për komunat shqiptare

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

dimri-bore temperatur

Në viset malore reshjet e shiut do të kalojnë në reshje të borës, njihuni me parashikimin e motit për Maqedoninë e Veriut

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

INFO

NA NDIQ