Pentagoni thotë se grupi Wagner nuk ekziston më

INA
INA

1 Shtator, 2023

Pentagoni tha se paraushtarakët e Rusisë “grupi Wagner në thelb nuk ekziston më” pasi kreu i tij, Yevgeny Prigozhin, vdiq në një aksident avioni javën e kaluar.

“Unë mendoj se çështja më e madhe është se Grupi Wagner nuk ekziston më,” tha zëdhënësi i Pentagonit Brig-Gen Patrick Ryder gjatë një konference për shtyp kur u pyet nëse ai beson se marrëveshja e armëve midis Wagner dhe Koresë së Veriut ka përfunduar.

“Unë mendoj se është mjaft e sigurt të thuhet se nuk po zhvillohen shumë negociata atje,” tha ai për gazetarët, shkruan AA, transmeton KosovaPress.

“Por përsëri, çështja më e gjerë këtu është qeveria ruse, për të cilën Wagner po punonte, në mbështetje të operacioneve në Ukrainë.”

Në një moment, tha ai, Grupi Wagner ishte forca luftarake më e fuqishme që Rusia kishte në Ukrainë, por tani ata janë zhdukur nga fusha e luftës “si çdo gjë edhe nga distanca e rëndësishme, për sa i përket aftësisë luftarake”.

“Pra, çështja këtu është se Rusia kërkon regjime mashtruese, për të përfshirë Iranin, duke u përpjekur të sigurojë municion ose armë shtesë.”

Javën e kaluar, një avion Embraer-135 u rrëzua pranë fshatit Kuzhenkino në rajonin Tver të Rusisë, ndërsa fluturonte nga Moska në Shën Petersburg, duke vrarë të 10 personat në bord, përfshirë Prigozhin.

Agjencia Federale Ruse e Transportit Ajror (Rosaviatsiya) më vonë publikoi një listë me emra, e cila përfshinte bashkëthemeluesin e grupit Wagner, Dmitry Utkin, dhe punonjës të tjerë të Wagner.

Komiteti Hetues i Rusisë tha të dielën se kishte përfunduar identifikimin gjenetik të atyre që vdiqën në rrëzimin e avionit privat, duke konfirmuar se lista e publikuar nga Rosaviatsiya ishte e saktë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

Azerbajxhan

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

BLINKEN

Blinken akuza Rusisë: Kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë pothuajse çdo ditë

Nagorni-Karabah-780x470

Armëpushim mes Azerbajxhanit e armenëve në Karabak

Zelenski

Zelensky: Nëse Trump e di si ndalon lufta, të na e thotë

Nagorni-Karabah-780x470

Turqia mbështet sulmin e Azerbajxhanit në Nagorni-Karabah

zelenski

Zelensky për Rusinë: Të keqes nuk mund t’i besohet, shihni Prigozhin-in

INFO

NA NDIQ