Pep Guardiola ‘nuk e ka dashur kurrë’ Haalandin te Man City

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Erling Haaland është duke shpërthyer në edicionin e tij të parë në Ligën Premier. Sidoqoftë, ndikimi që ai ka pasur në Manchester City ka qenë një temë e diskutueshme.

Rekordi i tij personal i golave ​​është diçka kundër së cilës nuk mund të argumentohet, është thjesht fenomenal, megjithatë, ku e lë Cityn?

Epo, ata nuk janë më mirë për sa i përket golave ​​të ekipit këtë sezon sesa sezonin e kaluar, duke sugjeruar që ndërsa norvegjezi i shënon të gjitha golat, lojtarët rreth tij vuajnë.

Kjo është diçka e lehtë për t’u dëshmuar duke pasur parasysh rënien në formë. Shikuar lartësitë e frikshme të vendosura me Liverpoolin në vitet e fundit, natyra e frikshme e skuadrës së Pep Guardiolës është krejtësisht e ndryshme, diçka për të cilën ka folur Dietmar Hamann.

Epo, sipas ish-mesfushorit gjerman, ai beson se trajneri spanjoll nuk donte të nënshkruante në makinerinë e golave ​​në radhë të parë, duke folur për talkSPORT, ai pohoi: “Forca e Haaland është e kundërta e asaj që është forca e Cityt. City ishte i suksesshëm sepse ruan topin, kishin ritëm, kishin rrjedhshmëri në lojë dhe nuk pranonin gola lehtë”.

“Tani ju keni një lojtar që shumë herë në ndeshjet e tyre mezi merr pjesë, është pothuajse si të luash me dhjetë lojtarë. Nuk më intereson sa gola shënon apo sa het-trickë shënon, duhet të shihni sa gola shënon skuadra. Mendoj se ata kanë shënuar më pak gola në të njëjtën fazë të sezonit të kaluar dhe kanë marrë më pak pikë”.

“Unë nuk mendoj se Haaland është një lojtar që përshtatet me ekipin, sepse ai është gjithçka që ekipi nuk është. Ai është i mirë kur luan shpejt – në Dortmund ai shënoi golat e tij pasi ata kthyen topin, luajtën tre ose katër pasime dhe topi ishte në rrjetë”.

“Te Cityn, ata e kalojnë topin 30/40 herë para se të thyejnë ekipin dhe kjo nuk është loja e tij. Nuk mendoj se ai do të përmirësojë në plan afatgjatë skuadrën e Cityt dhe ky është problemi i tyre më i madh”.

“Kurrë nuk e kam menduar se ai do të shkojë te City sepse ai është një lojtar që Guardiola nuk e ka dashur kurrë. Çdo qendërsulmues u largua nga Barcelona, ​​nganjëherë ai luante me Robert Leëandoëskin në të majtë te Bayern Munich, Gabriel Jesus luajti aty shumicën e kohës”.

“Ndoshta ata menduan ‘ka një lojtar që ne e marrim për 50-60 milionë euro edhe nëse vlera e tij është dy ose trefishuar, ne duhet ta blejmë atë’. A do të ishte ai një përfitim për Chelsean apo Manchester United? Po, mendoj se po. A do të kishte shënuar të njëjtat gola për ta? Nuk e di, ndoshta jo sepse te City ai ka më shumë shanse sesa për këto skuadra, por nuk mendoj se ai është i përshtatshëm për Manchester Cityn”, ka shtuar më tej gjermani, shkruan telegrafi.

Gjithnjë e më shumë ish-profesionistë thonë gjëra të ngjashme për marrëdhëniet midis City dhe Haaland, kështu që ka diçka me siguri.

Duket e çuditshme të pretendosh se dikush me një aftësi të tillë për të shënuar gola po e bën një ekip më keq, por ky është tregimi aktual.

Stili i lojës së Haaland është diçka që rrallë shihet në një ekip të Guardiolës, veçanërisht në City, kështu që pavarësisht të dhënave, ai mund të pengojë ekipin në përgjithësi, siç e kanë përmbledhur me elokuencë kohët e fundit si Carragher ashtu edhe Hamann.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rosi roma rossi

Roma përgatit kontratën e re për De Rossin

futboll

Man City dhe Chelsea takohen sonte në gjysmëfinale të Kupës FA

berat-gjimshiti-djimshiti

“Moment krenarie për të gjithë ne” – Gjimshiti flet pasi eliminoi Liverpoolin me Atalantan e tij

XHAKA GRANIT

Granit Xhaka po çmend, as anglezët nuk e ndalen

fenerbahce

Fenerbahce eliminohet

salah

Liverpoolit nuk i bën punë fitorja, eliminohet nga Atalanta e Gjimshitit

kloop

Klopp: Krijuam 67 goditje në tre ndeshjet që nuk i fituam, e çuditshme

akil

Sot mbahet seanca dëgjimore për xhudistin Akil Gjakova – kërkohet paraburgimi i tij

edon-zhegrova

Dëmtohet Edon Zhegrova, ylli dardan humb sfidën ndaj Aston Villas

INFO

NA NDIQ