Pep Guardiola trajneri i vitit 2023 nga IFFHS

ina-online
ina-online

30/12/2023

Pep Guardiola u vlerësua si trajneri më i mirë i nga IFFHS për vitin 2023.Spanjolli fitoi kështu çmimin e tij të tretë IFFHS pas viteve 2009 dhe 2011, duke u renditur në Top-5 të Botës që prej 14 vitesh!

Gjatë vitit kalendarik 2023, Pep Guardiola fitoi gjithçka: Premier League, FA Cup, UEFA Champions League, Superkupën e Evropës dhe Kupën e Botës për Klube!

Kështu ai ka çimentuar vendin e tij si një nga trajnerët më të mëdhenj në historinë e futbollit. Pep është i vetmi trajner që ka fituar 4 Kupa të Botës për Klube me 3 klube të ndryshme (Barcelona, Bayern München dhe Manchester City).

Katalanasi vazhdon të shkruajë historinë e tij në librin e futbollit, pasi ka fituar tashmë 37 trofe në 14 vjet. Pas tij me diferencë të theksuar) janë tre trajnerë italianë: Carlo Ancelotti (tashmë fitues i 3 çmimeve IFFHS 2007, 2014 dhe 2022), Luciano Spaletti dhe Simone Inzaghi. Fernando Diniz (i 5-ti) është trajneri i parë jo nga Evropa në renditjen botërore.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dybala

Shënoi tre gola ndaj Torinos, Dybala: Te Roma shijoj të tashmen, dua të fitoj trofe!

Ilir-Daja-

Ilir Daja vazhdon kontratën me Ballkanin deri në vitin 2026

xhaka-zvicra

Xhaka: Jam shqiptar, me babë, babgjysh e gjak

Mesi ronaldo

Ronaldo apo Messi? Ja si përgjigjet Deco

zidane-1-600x360

Zidan: Rikthimi në Itali? Pse jo, çdo gjë mund të ndodh

Anceloti

Ancelotti shpjegon arsyen pse nuk e futi në lojë Arda Gulerin në ditëlindjen e tij

belingam real madrid

Reali marshon sigurt drejt titullit, kalohet edhe “pengesa” Sevilja

kristijan asllani

Shans i artë për Asllanin/ E konfirmojnë mediat italiane, mesfushori shqiptar piketohet titullar edhe në 3 duelet e ardhshme

luka modric

Refuzoi ofertën e Real Madrid, mediet kroate zbulojnë të ardhmen e Modric

INFO

NA NDIQ